01 Αυγούστου 2021

Τόκιο 2020 -Ιστιοπλοΐα : Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Κύπριο Παύλο Κοντίδη που έχασε το μετάλλιο στο νήμα, χρυσός ολυμπιονίκης ο Αυστραλός
Παναγιώτης Αποστολόπουλος

Πραγματικά κρίμα για τον Κύπριο Ιστιοπλόο Παύλο Κοντίδη που έχασε στις λεπτομέρειες το ολυμπιακό μετάλλιο από τον Νορβηγό Χέρμαν Τομασγκάρντ σήμερα στο Τόκιο ,στην medal race ,του Laser στους άνδρες.

Ήταν ήδη γνωστό από τις ιστιοδρομίες της Παρασκευής πως χρυσός ολυμπιονίκης θα ήταν ο Αυστραλός Ματ Ουέρν, ακόμη και τελευταίος να ερχόταν σήμερα στην medal race. Εν τέλει, ο Ουέρν τερμάτισε στη 2η θέση της κούρσας μεταλλίων και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 53 βαθμούς ποινής.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κροάτης Τόντσι Στιπάνοβιτς με 82 βαθμούς ποινής, ενώ ο Νορβηγός Χέρμαν Τόμασκγκααρντ πήρε στις λεπτομέρειες την 3η θέση με 85 βαθμούς ποινής από τον Κύπριο Παύλο Κοντίδη που κατέλαβε την 4η θέση στη γενική κατάταξη, με 88 βαθμούς ποινής.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Κύπριος Ιστιοπλόος το 2012 στο Λονδίνο ήταν ασημένιος Ολυμπιονίκης.

Η κατάταξη των 10 πρώτων στα Laser Ανδρών στους 32ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο: