22 Απριλίου 2018

Η «μηχανή» του Εργοτέλη έχει πάρει μπρος για τα καλά αφού «καθάρισε» και την ΑΕ Καραϊσκάκης με 4-1στο Παγκρήτιο και «κλειδώνει» την παραμονή στην Φούτμπολ Λιγκ.

Από… τριάρα σε… τεσσάρα
Δημοσίευση: 22 Απρ 2018, 18:55 Eπιμέλεια: Μανώλης Θέμελης
Μία ακόμα νίκη αυτή την φορά με «τεσσάρα» για τον Εργοτέλη, καθώς μετά το 3-1 επί του Απόλλωνα Λάρισας, επικράτησε και της ΑΕ Καραϊσκάκης στο Παγκρήτιο με 4-1 για την 27η αγωνιστική της stoiximan.gr Football League και βρίσκεται «αγκαλιά» με την παραμονή.

Πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν και πάλι ο Καϊπερς που με τα δύο γκολ που σημείωσε έφτασε τα 20 στο πρωτάθλημα και είναι πλέον μόνος στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Το σκορ «άνοιξε» ο Βέλγος στο 37′ με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος όαταν σε σουτ του η μπάλα βρήκε το χέρι του Θεολόγου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης «καθάρισε» το ματς και «κλείδωσε την παραμονή με δύο γκολ σε δύο λεπτά!

Στο 65′ έγινε το 2-0 με παλικαρίσιο γκολ από τον Σταματάκο με σουτ και στο 67′ με σκόρερ ξανά τον Καϊπερς με πλασέ μετά από πάσα του Σταματάκου!

Το 4-0 έγινε από τον Ιατρούδη στο 87′ με σουτ μετά από λάθος του Θεολόγου!

Και στις καθυστερήσεις κάνει πέναλτι ο Κατσιμήτρος στον Λουκίνα και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κάνοντας το τελικό 4-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν Αντιπαριώτης (Ανατ. Αττικής) με βοηθούς τους Δουλγεράκη (Ανατ. Αττικής) και Μαρνέζο (Χανίων).

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης:

Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (71′ Μπούζας), Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (81′ Μπρους), Κάιπερς, Έφορντ (77′ Ιατρούδης), Σταματάκος.

ΑΕ Καραϊσκάκης:

Ραχιώτης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Άτσκα (67′ Λουκίνας), Παπανίκου, Τσοντάκης, Δημητριάδης (58′ Ραγκέλοφ), Ψιάννος, Κόλλινς, Ευαγγέλου, Κυριάκης (80′ Γούλας).

H εξέλιξη του ματς:

Σουτ του Εφορντ απόκρουσε ο Ραχιώτης στο 2′.

Πρώτη μεγάλη φάση για τον Εργοτέλη με τον Εφορντ που σε τετ α τετ με τον Ραχιώτη νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της ομάδας της Αρτας που έδιωξε σε κορνερ στο 7′.

Ανατράπηκε ο Καϊπερς στο 26′ στο όριο της περιοχής , διαμαρτύρονται για πέναλτι οι γηπεδούχοι αλλά ο ρέφερι λέει: «Παίζετε»…

Ο Σταματάκος σεντράρει αλλά διώχνουν οι αμυντικοί της ΑΕ Καραϊσκάκης σε κόρνερ στο 30′.

Γκοοολ! Στο 37′ 1-0 με πέναλτι του Καϊπερς! Σωστή η υπόδειξη η μπάλα βρήκε το χέρι του Θεολόγου σε σουτ του Βέλγου!

Δοκάρι με κεφαλιά του Ευαγγελου για την ΑΕ Καραϊσκάκης στο 40′

Ημίχρονο, 1-0.

Σουτ του Καϊπερς σε ετοιμότητα ο Ραχιώτης στο 48′.

Γύρισμα του Εφορντ σώζει ο Ψιάνος στο 55′.

O Ραχιώτης διώχνει άτσαλα την μπάλα αλλά ο Σταματάκος που βρήκε πάνω του η μπάλα αιφνιδιάζεται και η φάση πέρασε στο 60′..

Γκοοολ! Παλικαρίσιο γκολ από τον Σταματάκο που με σουτ στο 65′ κάνει το 2-0 με ένα προσωπικό γκολ!

Γκοοολ! 3-0 στο 67′ με σκόρερ τον Καϊπερς με πλασέ μετά από πάσα του Σταματάκου! Πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα ο Βέλγος με 20 γκολ!

Σουτ του Καϊπερς η μπάλα πέρασε άουτ στο 80′.

Γκοολ! 4-0 με σκόρερ τον Ιατρούδη στο 87′ με σουτ μετά από λάθος του Θεολόγου!

Γκολ! Κάνει πέναλτι ο Κατσιμήτρος στον Λουκίνα στις καθυστερήσεις. Και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κάνοντας το τελικό 4-1.