07 Μαρτίου 2024

Καλά αποτελέσματα, θετική γενικά αγωνιστική εικόνα για τη μεγάλη ελληνική αποστολή στη σημερινή (07/03) εναρκτήρια μέρα του World Table Tennis Youth Contender της Βουλγαρίας,

που φιλοξενείται στην κωμόπολη Παναγκιούριστε. Περισσότερο προχώρησαν ο Γιάννη Κούτρα, ο Γιάννης Αναστασιάδης και η Άλκηστις Κασίμη, οι οποίοι πλασαρίστηκαν στις θέσεις 17-32 της κατηγορίας Under 17.

Ο Αναστασιάδης μάλιστα, σημείωσε νίκη και στο ταμπλό, ενώ η Κασίμη έχασε σημαντική ευκαιρία για είσοδο στη 16άδα όταν στο ματς του 1ου γύρου προηγήθηκε 2-0 σετ. Στο τελικό στάδιο της κατηγορίας προκρίθηκε και ο Κώστας Φάκαρος (όλα τα παιδιά με τη 2η θέση από τους ομίλους τους), ενθαρρυντικό και το γεγονός ότι στην κατηγορία Under 13 τρεις πρωτοεμφανιζόμενοι στον θεσμό αθλητές μας, ο Γιώργος Σασσάνης, ο Μιχάλης Μπιτχαβάς και ο Νίκος Αλεξίδης είχαν από δύο νίκες σε γκρουπ των 5. Πριν δούμε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των Ελλήνων στο Παναγκιούριστε, θυμίζουμε ότι αύριο Παρασκευή 08/03 αρχίζει και ο Παναγιώτης Γκιώνης την προσπάθειά του στο απλό του WTT Smash της Σιγκαπούρης. Η αναμέτρησή του με τον Αυστριακό Ντανιέλ Χάμπεσον στον 1ο προκριματικό γύρο ορίστηκε στο τραπέζι 3 και αρχίζει στις 8:00 ώρα Ελλάδας (14:00 τοπική). Το κανάλι της WTT στο youtube θα έχει απευθείας μετάδοση στο λινκ

Στο βουλγαρικό Youth Contender (ενημέρωση από την WTT στον σύνδεσμο https://worldtabletennis.com/eventInfo?selectedTab=Results&innerselectedTab=Completed&eventId=2807) η αρχή έγινε το πρωί με τα γκρουπ του απλού αγοριών Under 17, ενώ αύριο μπαίνει στο πρόγραμμα το διπλό μικτό εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων. Στη διεύθυνση https://shorturl.at/bhjxW οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν τα λινκ των ζωντανών καθημερινών μεταδόσεων από τα τραπέζια 1 και 2.

Ο Φάκαρος αγωνίστηκε στο 1ο γκρουπ και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση με 1 νίκη και 1 ήττα. Στην πρεμιέρα έχασε από το 1ο φαβορί της κατηγορίας, τον 13χρονο Κορεάτη Λι Σεούνγκσού με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 3-11) και στο καθοριστικό ματς έκαμψε τον Δανό Μάλικ Σεβερίνσεν με 3-2 σετ (6-11, 11-5, 10-12, 11-7, 11-2). Σημειωτέον ότι από τον Σκανδιναβό είχε χάσει τέλη Οκτωβρίου με 3-0 σετ στο Europe Youth του Λουτρακίου.

Ο Αναστασιάδης εμφάνισε τον ίδιο απολογισμό στο 9ο γκρουπ, ωστόσο είχε ευκαιρία και για την πρωτιά. Από τον επικεφαλής Γιακούμπ Πιβοβάρ από την Αγγλία κάμφθηκε σε απολύτως ισορροπημένο αγώνα με 3-2 σετ (9-11, 11-9, 11-8, 9-11, 9-11) και μετά κατέβαλλε τον Ουκρανό Κρίλο Σπιριντόνοφ με 3-1 σετ (11-8, 10-12, 11-3, 11-5).

Ο Κούτρα στο 10ο γκρουπ είχε επίσης τη δυνατότητα για την 1η θέση, αλλά έχασε ματς στις λεπτομέρειες και τελικά χρειάστηκε να υπερισχύσει σε τριπλή ισοβαθμία για να προκριθεί. Έκανε εξαιρετική πρεμιέρα όταν ξεπέρασε τον επικεφαλής Άγγλο Ραλφ Πάττισον από 0-2 σετ πίσω (9-11, 6-11, 11-8, 11-6, 11-7), αλλά μετά λύγισε εκείνος από 2-1 σετ μπροστά κόντρα στον Τούρκου Ονούρ Ντουράν (12-10, 11-13, 11-7, 9-11, 6-11). Ενδιάμεσα νίκησε ο Πάτισαν τον Ντουράν με 3-2 και προέκυψε ισοβαθμία στους 3 βαθμούς και με ίδια σκορ στις νίκες των τριών αθλητών! Μέτρησαν οι συνολικοί πόντοι κι εκεί ήρθε 1ος ο Άγγλος και 2ος ο Κούτρα.

Ο Γιώργος Κοσμάς μετείχε στο 12ο γκρουπ και, ενώ ήταν δυνατός και στα δύο παιχνίδια του, γνώρισε ήττες στα πέντε σετ και αποκλείστηκε από τα νοκ άουτ με την 3η θέση. Στην έναρξη απείλησε Ασιάτη, τον επικεφαλής Γιανγκ Ζε Γι από τη Σιγκαπούρη, προηγήθηκε 2-1 σετ και δέχτηκε ανατροπή (4-11, 11-8, 13-11, 3-11, 5-11). Στο επόμενο ματς είχε επίσης πλεονέκτημα με τον Βούλγαρο Σιμεόν Στόιτσκοφ, αλλά έχασε πάλι με 3-2 σετ (8-11, 11-7, 11-2, 5-11, 4-11).

Ο Γρηγόρης Τσιλόπουλος στην πρώτη του συμμετοχή σε διεθνές τουρνουά ήταν στο 18ο γκρουπ των 4ων αθλητών. Αποκλείστηκε ως 3ος, αλλά βέβαια κρατά την πρώτη του νίκη και την καλή εμφάνιση. Αρχικά έχασε με 3-0 σετ από τον Ρουμάνο επικεφαλής Ρόμπερτ Ιστράτε (6-11, 1-11, 8-11), στο τέλος από τον Άγγλο Κάσπερ Πιβοβάρ με το ίδιο σκορ (3-11, 7-11, 7-11) και ενδιάμεσα ξεπέρασε τον Βούλγαρο Μίλαν Ζέκοφ με 3-1 σετ (12-14, 11-8, 18-16, 11-8).

Το απόγευμα άρχισε το ταμπλό. Ο Αναστασιάδης απέδωσε εξαιρετικά κόντρα στον Ρουμάνο Μαρκ Ιορντάν (που είχε πάρει τη 2η θέση στο 8ο γκρουπ) και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-3, 11-9, 11-4). Στους «32» ο Θεσσαλονικιός συνάντησε το 2ο φαβορί, τον Κβον Χιουκ (ο Κορεάτης στο αντίστοιχο γκρουπ είχε πάρει την 1η θέση) και αποκλείστηκε φυσιολογικά με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 6-11).

Ο Κούτρα είχε bye στον 1ο γύρο και στον 2ο αντιμετώπισε τον Άγγλο Γιακούμπ Πιβοβάρ, που ήταν νικητής στο 9ο γκρουπ. Δεν υστέρησε και σε δυνατή αναμέτρηση κάμφθηκε δύσκολα με 3-1 σετ (12-14, 11-4, 7-11, 8-11).

Ο Φάκαρος στον δρόμο του στην παραπάνω ηλικιακή κατηγορία από τη δική του βρήκε και δεύτερο Ασιάτη. Βελτίωσε το παιχνίδι του μετά τα δύο πρώτα σετ απέναντι στον Ζου Τζινγκέ από τη Σιγκαπούρη (που είχε πάρει τη 2η θέση στο 15ο γκρουπ), αλλά δεν απέφυγε τον αποκλεισμό με 3-1 σετ (3-11, 4-11, 11-7, 9-11). Πλασαρίστηκε στις θέσεις 33-64.

Στην κατηγορία Under 17 των κοριτσιών έγιναν 12 γκρουπ. Η Κασίμη πήρε την πρόκριση από το 5ο γκρουπ με 1 νίκη και 1 ήττα. Στην πρεμιέρα έχασε με 3-0 σετ από τη Ρουμάνα επικεφαλής Αλέσια Σφερλέα (4-11, 5-11, 6-11), ωστόσο στην καθοριστική αγωνιστική νίκησε δύσκολα με 3-0 την Αϊνάζ Αντιλγκερέγιεβα από το Καζακστάν (11-8, 12-10, 12-10).

Η Μαύρα Κοντοπούλου βρέθηκε στην 3η θέση του 2ου γκρουπ έχοντας κυνηγήσει με αξιώσεις την πρόκριση. Αρχικά ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Ρουμάνα Μπιάνκα Μέι-Ρόζου (επικεφαλής), σημερινή πρωταθλήτρια Ευρώπης του ομαδικού νεανίδων (8-11, 6-11, 8-11). Στον συναρπαστικό δεύτερο αγώνα της κάμφθηκε από την Τουρκάλα Ελίφ Ακιουρέκ με 3-2 σετ (8-11, 7-11, 11-6, 11-4, 6-11).

Η Χρυσαυγή Τσιλοπούλου, πρωτοεμφανιζόμενη σε διεθνές τουρνουά, πήρε την πρώτη πολύτιμη εμπειρία δίνοντας τρία δυνατά ματς στο 11ο γκρουπ. Έχασε από την Τουρκάλα επικεφαλής Νιλ Μπασαράν με 3-0 σετ (6-11, 3-11, 6-11), από τη Βουλγάρα Σιντέλια Μούτλου με το ίδιο σκορ (9-11, 8-11, 9-11) και από τη Μουχλίσα Αζίμοβα από το Ουζμπεκιστάν με 3-2 σετ (9-11, 11-7, 9-11, 11-5, 9-11).

Στη δεύτερη ενότητα η Κασίμη έπαιξε στον 1ο γύρο του ταμπλό (σ.σ. των «32»). Αντιμετώπισε τη Σλοβάκα Νέλα Οντρούσοβα, η οποία είχε προκριθεί ως 2η από το 10ο γκρουπ και αποκλείστηκε με σκληρό τρόπο. Κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα με 2-0 μπορούσε να νικήσει ακόμα και στα τρία σετ, όμως στη συνέχεια έχασε τη σταθερότητά της και αποκλείστηκε με 3-2 (11-7, 11-1, 9-11, 7-11, 6-11).

Σήμερα άρχισε και η κατηγορία αθλητών U13, όπου όλοι οι αθλητές μας είχαν την ευκαιρία για πολύτιμα αγωνιστικά τεστ σε ομίλους των 5. Ο Σασσάνης αγωνίστηκε στο 1ο γκρουπ και πήρε την 3η θέση. Νίκησε τον Ρουμάνο Νταβίντ Μανέσκου με 3-0 σετ (11-1, 11-3, 11-2) και τον Τούρκο Εϊμέν Μπασάρ οριακά με 3-2 σετ (4-11, 9-11, 11-3, 14-12, 14-12) και γνώρισε ήττες από τον επικεφαλής Βούλγαρο Μίροσλαβ Σμιντ με 3-0 (4-11, 10-12, 4-11) και τον Άγγλο Πάμπλο Ραμίρεζ με 3-1 σετ (11-8, 5-11, 9-11, 5-11).

Ο δεύτερος μικρότερος αθλητής της αποστολής, ο Δημήτρης-Μάριος Αλεξανδρίδης, που δεν έχει κλείσει τα 12, έμεινε στην 5η θέση του 4ου γκρουπ. Ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Βούλγαρο επικεφαλής Βίκτορ Ντιμιτρόφ (6-11, 11-5, 3-11, 7-11), με 3-0 από τον Τούρκο Εμρέ Μπουκάκ (8-11, 9-11, 7-11), με 3-2 από τον Ρουμάνο Βλαντιμίρ Φιλιμόν (16-14, 10-12, 7-11, 11-7, 7-11) και με 3-0 από τον Άγγλο Ααράβ Παριχάρ (10-12, 8-11, 10-12).

Στο 5ο γκρουπ μετείχε ο Μπιτχαβάς και στο κυνήγι της πρόκρισης κατέλαβε τελικά την 3η θέση. Επικράτησε του Βούλγαρου Τραϊάν Γκεοργκίεφ με 3-0 σετ (11-1, 11-2, 11-7), του Ρουμάνου Σερμπάν Ραντουλέσκου με το ίδιο σκορ (11-3, 11-6, 11-2), όμως στο πιο κρίσιμο ματς κάμφθηκε από τον Νικίτα Μαρτίνοφ από τη Μολδαβία με 3-2 σετ και στην παράταση (5-11, 12-10, 12-10, 8-11, 12-14). Από το 1ο φαβορί του γκρουπ, τον Τούρκο Κουζέι Γκιούντογκντου, έχασε με 3-1 σετ (4-11, 11-7, 3-11, 6-11).

Ο βενιαμίν των ελληνικών χρωμάτων στο Παναγκιούριστε, ο 11χρονος Αλεξίδης, πήρε επίσης την 3η θέση τεστάροντας με επιτυχία τις δυνάμεις του στο 7ο γκρουπ. Κατέβαλλε τον Ντεμίρ Γιονού από την Τουρκία στα πέντε σετ (11-9, 11-3, 9-11, 10-12, 11-7) και τον Γκεόργκι Ντραγκίσκι από τη Βουλγαρία με 3-0 σετ (11-5, 11-7, 12-10). Έχασε από τον επικεφαλής Μοχάμεντ Αλμουσαγέμπι από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με 3-0 σετ (4-11, 4-11, 6-11) και τον Μιχάι Ιορντάν από τη Ρουμανία με 3-0 (5-11, 8-11, 5-11).

Την Παρασκευή αρχίζουν τα ταμπλό του διπλού μικτού Κ19 και Κ15 και το Σάββατο θ’ ακολουθήσει το απλό στις ηλικιακές κατηγορίες Κ19, Κ15 και Κ11.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΜΟΥΧΘΗ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΤΟΥ ΙΤΑΛΙΚΟΥ PARA TT OPEN

Στο Λινιάνο της Ιταλίας εξάλλου, είναι από την Τετάρτη 06/03 σε εξέλιξη το διεθνές τουρνουά της παγκόσμιας ομοσπονδίας για άτομα με αναπηρίες. Από την Ελλάδα αγωνίστηκε στο απλό ο πρωταθλητής της κλάσης 6 Γιώργος Μουχθής. Ήταν στο 2ο γκρουπ, έκανε καλή προσπάθεια για την κατάκτηση μίας από τις δύο πρώτες θέσεις και την πρόκριση, αλλά αποκλείστηκε με την 3η θέση. Στον πρώτο του αγώνα ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ιταλό Ματέο Παρενζάν (νούμερο 2 στην παγκόσμια κατάταξη της κλάσης 6), επικεφαλής του γκρουπ (3-11, 4-11, 8-11) και στον δεύτερο και καθοριστικό με 3-2 από τον Κινέζο Χουάνγκ Τζιασίν (Νο 15), αν και προηγήθηκε 2-0 σετ (11-6, 11-6, 5-11, 8-11, 4-11). Επόμενος αγώνας το ITTF Costa Brava Spanish Para Open 2024, που θα διεξαχθεί 11-14 Μαρτίου στο Platja d’ Aro, με τη συμμετοχή εκτός του Μουχθή και της Ευανθίας-Ειρήνης Μπουρνιά (κλάση 3 με αμαξίδιο).

Ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το άρθρο.