20 Σεπτεμβρίου 2017

Νικηφόρα ξεκίνησε η Ξάνθη το κύπελλο Ελλάδας.

Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό.
Η Ξάνθη ήταν καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27' ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη στο 60' ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58? Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82? Κικέ), Κάστρο (69? Μπρίτο), Ρότσε
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσέναμο, Κλέσιο (70? Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (61? Ρόσα), Φάρλεϊ (65? Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκιδ