14 Σεπτεμβρίου 2016

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της φετινής χρονιάς, ο ΟΦΗ έμεινε στο 0-0 με τον Αχαρναικό στο Γεντί Κουλέ, στο πρώτο παιχνίδι των δυο ομάδων για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την κλειστή αμυντική διάταξη του αντιπάλου. Παρ' όλα αυτά είχε δυο καλές ευκαιρίες να σκοράρει με τον Μασάδο (73') και τον Οστοιτς (87'), ενώ ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι στο 79' σε τράβηγμα του Μίκιτς, μέσα στην περιοχή. Ανοιχτή η πρόκριση, καθώς την Κυριακή θα γίνει ο επαναλληπτικός στη Νέα Σμύρνη.

Διατητής: Σταθόπουλος (Αττικής)

Βοηθοί: Μαρνέζος (Χανίων), Μανουράς (Τρικάλων)

4ος: Χρυσός (Χανίων)

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς, Βουχό, Χαντί, Μίκιτς(80' Κιάσσος), Κοιλιάρας, Αντουκόρ (46' Μασάδο), Ογκμποε (66' Ροβίθης), Φαζός.

Στον πάγκο οι: Δάφκος, Μάνος, Ροβίθης, Μανιαδής, Κοντογιάννης, Κιάσσος, Μασάδο.

Αχαρναικός: Αποστολίδης, Μουστάκης, Αναστασίου (59' Παπανικόλας), Σωτηράκος, Χριστοφιλέας, Τσεμπερίδης, Μαρής, Παπατόλιος (71' Ντάγκρας), Ματσούκας, Γουέρε WERE PAOUL (46' Ψιάνος) , Τζιώρας.

Στον πάγκο οι: Ψύχος, Παπανικόλας, Ψιανος, Κυριαζόπουλος, Μεγαλοοικονόμου, Ντάγκρας, Πλαβούκος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1'Το παιχνίδι ξεκίνησε!

3' Η πρώτη ευκαιρία του ΟΦΗ. Σέντρα του Μιλοσάβλιεφ, κοντινή κεφαλιά του Βουό, η μπάλα λίγο άουτ!

9' Απειλεί ο Αχαρναικός. Φάουλ του Ματσούκα, ο Δερμτζάκης αιφνιδιάζεται, ο Κοιλιάρας διώχνει με το κεφάλι σε κόρνερ.

ΣΧΟΛΙΟ (10'): O ΟΦΗ έχει τον έλεγχο του αγώνα και ψαχει τους διαδρόμους για την κλειστή άμυνα του Αχαρναικού.

13' Σούτ του Χαντί απο καλή θέση, η μπάλα κοντάρει και φεύγει κόρνερ.

27' Καλή στιγμη για τον ΟΦΗ. Ο ΟΦΗ με καλό πρέσινγκ κερδίζει τη μπάλα με τον Βουό, ο Μιλοσάβλιεφ σουτάρει μέσα απο την περιοχή, ο Αποστολίδης μπλοκάρει.

28' Κόντρα επίθεση για τον Αχαρναικό, ο Κοιλιάρας πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Γουέρε, που ήτα έτοιμος να σκοράρει.

33' Κίτρινη κάρτα στον Ματσούκα, για σκληρό μαρκάρισμα στον Αντουκόρ.

41' Σουτ του Ογκμποε απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

45' Σεντρα του Φαζού, κεφαλιά του Βουό μέσα απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Μια αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Αντουκόρ, ο οποίος ήταν δραστήριος και μέσα ο Μασάδο.

Αλλαγή και για τον Αχαρναικό. Εξω ο Γουέρε, μέσα ο Ψιάνος.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

59' Στη θέση του Αναστασίου, ο Παπανικόλας.

66' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ροβίθης μέσα, ο Ογμποε έξω.

67' Κίτρινη κάρτα στον Μουστάκη.

71' Τρίτη αλλαγή για το Αχαρναικό. Εξω ο Παπατόλιος, μέσα ο Ντάγκρας.

73' Η καλύτερη φάση του ΟΦΗ. Σούτ του Μασάδο απο το ύψος της περιοχής, εκπληκτική επέμβαση του Αποστολίδη σε κόρνερ.

79' Ο διαιτητής λέει όχι σε τράβηγμα του Μίκιτς μέσα στην περιοχή. Πολλές διαμαρτυρίες για πέναλτι απο τον Μίκιτς και τους παίκτες του ΟΦΗ.

82' Ο Ροβίθης σκοράρει με κεφαλιά, αλλά ο βοηθός έχει υποδείξει  ότι η μπάλα έχει βγεί άουτ πρν ο Μιλοσάβλιεφ, βγάλει τη σέντρα. Το 0-0 παραμένει.

87' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Οστοιτς να πλασάρει απο καλή θέση, η μπάλα λίγο πάνω απο τα δοκάρια.

90' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηράκο.