24 Μαρτίου 2018

Ο ΟΦΗ συνεχίζει την πορεία του για την άνοδο, πετυχαίνοντας την δέκατη σερί νίκη του, που τον κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Μπροστά σε 6 χιλιάδες και πλέον θεατές, κέρδισε τον Εργοτέλη με 4-2 σε ένα πολύ ανοιχτό και επιθετικό παιχνίδι με τρελό ρυθμό!

Η νίκη δεν ήταν εύκολη για τον ΟΦΗ, ο οποίος βρέθηκε στα πρώτα λεπτά να χάνει με 0-2, με γκολ από τους Κάιπερς (1’) και Σταματάκο (3’).

Παρά το σοκ, οι παίκτες του ΟΦΗ βρήκαν τη δύναμη να αντιδράσουν.

Μείωσαν στο 5’ σε 1-2 με τον Κουτσιανικούλη (τρ΄λια γκολ στο πρώτο 5λεπτο στο παιχνίδι!) και κατάφεραν να το φέρουν στα ίσια στο 17’ ξανά με τον Κουτσιανικούλη (2-2).

Στη φάση αυτή όλα τα λεφτά είναι το κοντρόλ και η ασίστ του αρχοντικού Λεάλ

Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος και είχε μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Το 3-2 για τον ΟΦΗ πάντως άργησε να έρθει (το ημίχρονο έληξε 2-2).

Στο 52’ ο μαέστρος Λεάλ και κορυφαίος του ΟΦΗ στο παιχνίδι, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντίνα, ο οποίος έκανε το 3-2, με τον ΟΦΗ να ολοκληρώνει την ανατροπή.

Ενώ ο Ουρουγουανός στο 71’ εξαργύρωσε τη σπουδαία του εμφάνιση με ένα υπέροχο γκολ (4-2), μετά από συνδιασμό Ντίνα-Μάνου και σέντρα του τελευταίου.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι.

Ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες στο 76’ με κόκκινη κάρτα στον Βογιατζή και στο υπόλοιπο του αγώνα είχε μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με τον γκολκήπερ Κατσιμήτρο, να είναι ο κορυφαίος του συμπολίτη, καθώς με τις επεμβάσεις του, κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Ο ΟΦΗ όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (2-4), κέρδισε με το ίδιο σκορ τον συμπολίτη Εργοτέλη (4-2), σε ένα παιχνίδι, που ήταν η αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου.

Ο ΟΦΗ ανέδειξε την επιθετική του ποιότητα, όπως και ο Εργοτέλης, ο οποίος όμως προδόθηκε από τα αμυντικά του λάθη.

Στα αξιοσημείωτα η επισυροφή στο γήπεδο του Αλέξη Περογαμβράκη μετά από 6 μήνες.

Ο ΟΦΗ πηγαίνει πρώτος και με καλή ψυχολογία από το 10Χ10 στο παιχνίδι με την Παναχαική, στην Πάτρα.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου).

Βοηθοί: Τρουλινός (Ηρακλείου), Πάγκαλος (Λασιθίου).

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μονιάκης (47' Κοιλιάρας), Νάστος, Ντίνας (83' Περογαμβράκης), Λεάλ (75' Βαφέας), Μάνος, Κομεσίδης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Βαφέας, Βουό, Κοέλιο, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας.

Η ενδεκάδα του Εργοτέλη στο παιχνίδι: Κατσιμήτρος, Σταματάκος, Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (72' Ιατρούδης), Σταμόπουλος, Μπουρσέλης (82' Κούρτι), Κάιπερς, Εφορντ (58' Βογιατζής), Πάτας.

Στον πάγκο οι: Xανιωτάκης, Μαζουλουξής, Οικονόμου, Ιατρούδης, Βογιατζής, Κούρτι, Μανουσάκης.

MIKΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

*Βροχή και...ήλιος στο Γεντί Κουλέ!

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' To 0-1 για τον Εργοτέλη στην πρώτη φάση του αγώνα. Σέντρα του Σταματάκου, κοντινή προβολή του Κάιπερς η μπάλα στα δίχτυα.

3’ Το 0-2 για τον Εργοτέλη. Σέντρα του Μπουτσάκη, ο Σταματάκος με πλασέ έκανε το 0-2.

4' Το 1-2 για τον ΟΦΗ. Μπαλιά του Ντίνα για τον κουτσιανικούλη, ο οποίος πλασάρει σωστά.

Τρελό παιχνίδι με 3 γκολ στο πεντάλεπτο!

Μουδιασμένα μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ. Ο Εργοτέλης στις δυο πρώτες του φάσεις, έκανε δυο γκολ. Απάντησε ο ΟΦΗ. Τρείς φάσεις, τρία γκολ στο Γεντί Κουλέ!

17’ ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 2-2 για τον ΟΦΗ. Απίστευτο κοντρόλ του Λεάλ και σέντρα ακριβείας για τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος με ιδανική κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Ο ΟΦΗ ξεπερνάει το κακό του ξεκίνημα και μετατρέπει το 0-2 σε 2-2!

Δυο γκολ για τον ΟΦΗ ο Κουτσιανιούλης. Ξυπνάει το Γεντί Κουλέ!

21' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος πλασάρει διαγώνια, ο Κατσιμήτρος διώχνει με τα πόδια!

27' Νέα καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Μονιάκη, ο Μανος κάνει την προβολή η μπάλα κοντράρει.

28' Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ, Ο Κουτσιανικούλης απέναντι απο τον Κατσιμήτρο, ο γκολκήπερ του Εργοτέλη, βγαίνει και μπλοκάρει τη μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Πιέζει ο ΟΦΗ για ένα τρίτο γκολ, μετά το κακό του ξεκίνημα στο παιχνίδι. Εχει τον πλήρη έλεγχο τυ αγώνα, μετά το πρώτο 5λεπτο. Ανοιχτό παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ.

31' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Λεάλ βγάζει τον Μάνο τετ-α-τετ και ο επιθετικός του ΟΦΗ, πλασάρει πάνω στον γκολκήπερ του Εργοτέλη.

34' Ολος ο πάγκος του ΟΦΗ όρθιος για ένα σφύριγμα του διαιτητή Σωτηριάδη, ο οποίος με τα σφυρίγματα του, έχει φέρει αρκετές αποδοκιμασίες απο την εξέδρα και παράπονα απο τους παίκτες του ΟΦΗ.

Στη φάση αυτή ο Λεάλ κέρδισε καθαρά τη μπάλα και ο διαιτητής σταμάτησε την φάση, χωρίς ο βοηθός να δώσει κάτι.

40' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Απο φάουλ που δεν δόθηκε στον Νάστο, ο Εργοτέλης βγάζει φάση με τον Κάιπερς να πλασάρει άουτ!

41' Κίτρινη κάρτα στον Μονιάκη για διαμαρτυρία στον διαιτητή.

42' Ο Μπουρσέλης, απέναντι στον Στρέζο πλασάρει, μεγάλη επέμβαση ο γκολοκήπερ του ΟΦΗ.

44' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Κουτσιανικούλης βγάζει το Λεάλ μόνο, ο οποίος πλασάρει αλλά ο γκολκήπερ του Εργοτέλη κάνει εκπληκτική επέμβαση!

45' Ο Μάνος σκοράρει για τον ΟΦΗ, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία και το γκολ ακυρώνεται!

+45' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ με το Μάνο σε θέση βολής να πλασάρει εξ' επαφής και ο γκολκήπερ του Εργοτέλη να διώχνει.

+45 Κίτρινη κάρτα στο Λεάλ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-2

Πολλές διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ στον διαιτητή Σωτηριάδη Λασιθίου για τα σφυρίγματα του στο παιχνίδι!

Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες ξεκινούν το δεύτερο ημίχρονο.

Ξεκίνησε το ματς!

47' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Μονιάκης, μπαίνει ο Κοιλιάρας.

48' Νέες διαμαρτυρίες στον ΟΦΗ, για υπόδειξη οφσάιντ στον Μάνο, που δεν ήταν. Ο επιθετικός του ΟΦΗ, έβγαινε μόνος.

52' Το 3-2 για τον ΟΦΗ. Σπουδαία πάσα του Λεάλ στην πλάτη της άμυνας για τον Ντίνα, ο οποίος πλάσαρε έξοχα απο πλάγια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!!!

Ο ΟΦΗ ανατρέπει το 0-2 σε 3-2!!!

55' Ο Εργοτέλης απειλεί. Ο Κάιπερς βγάζει σέντρα-σουτ απο αριστερά, ο Εφορτ πήγε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Στρέζος έδιωξε.

57' Απαντάει ο ΟΦΗ. Ο Ντίνας βγάζει το Λεάλ, που κάνει με υπερπροσπάθεια την προβολή, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

Πολύ ανοιχτό το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ.

60' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας βγάζει έτοιμο γκολ στο Λεάλ, ο οποίος πλασάρει αλλά ο γκολκήπερ Κατσιμήτρος του Εργοτέλη κάνει εκπληκτική επέμβαση και κρατάει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Κορυφαίος του Εργοτέλη ο τερτματοφύλακας του.

71' ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 4-2 για τον ΟΦΗ. Ωραίος συνδιασμός Ντίνα, Μάνου, ο οποιος σερβίρει έτοιμο γκολ στον Λεάλ, που με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!!!

Αποθέωση για τον Σέρτζιο Λεάλ απο όλο το γήπεδο! Κορυφαίος του γηπέδου ο Ουρουγουανός!!!

Ορθιο τον χειροκροτεί όλο το γήπεδο, την ώρα της αλλαγής του στο 75'.

76' Με δέκα παίκτες ο Εργοτέλης. Κόκκινη κάρτα στον Βογιατζή για σκληρό μαρκάρισμα με τα δυο πόδια. Απειλήθηκε σύρραξη στη φάση αυτή.

Ο ΟΦΗ έχει δώσει χώρο, στον αντίπαλο και παίζει με το χρόνο στα τελευταία λεπτά.

82' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, Γύρισμα του Αργυρόπουλου, πλασέ του Κοιλιάρα, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

83' Εξω ο Ντίνας, μέσα ο Περογαμβράκης. Ο Αλέξης επιστρέφει μετά απο 6 μήνες και το γήπεδο τον αποθεώνει. Χειροκροτήματα και για τον Ντίνα, ο οποίος συνέχισε τα καλά παιχνίδια με τον ΟΦΗ.

85' Τεράστια ευκαιρία για το 5-2 για τον ΟΦΗ. Ο Αργυρόπουλος απέναντι απο τον τερματοφύλακα, του Εργοτέλη πλασάρει, αλλά ο Κατσιμήτρος και πάλι διώχνει σε μια σπουδαία επέμβαση!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 4-2