06 Φεβρουαρίου 2017

Ο Πλατανιάς συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ νίκησε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό με 2-1 κι ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.
Στο μέρος ο Πλατανιάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα.

Στο τρίτο μόλις λεπτό, ο Μενδρινός ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ που κέρδισε ο Γιακουμάκης από τα αριστερά, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Ο πολύπειρος Έλληνας μέσος εκτέλεσε με δύναμη, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κάτω από τα πόδια του Ναμάσκο για να καταλήξει στα δίχτυα.

Αυτό το γρήγορο γκολ φάνηκε να «σοκάρει» τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν είχαν ξεκάθαρο επιθετικό πλάνο στο παιχνίδι τους και δεν μπορούσαν να φτάσουν στην περιοχή του Σωτηρίου.

Έτσι, στο 23ο λεπτό ο Πλατανιάς έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ απ’ τα δεξιά, ο Σίγκνεβιτς στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά και εστείλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού για το 2-0.
Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε ξανά στον αγώνα.
Οι φιλοξενούμενοι έμειναν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Στάθη στο 49ο λεπτό και αυτό βοήθησε ψυχολογικά κυρίως τους γηπεδούχους, οι οποίοι όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαζαν την πίεση τους.

Μάλιστα, στο 65ο λεπτό ο Γιακουμάκης μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος από μονομαχία με τον Στανισάβλιεβιτς και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τόνι Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση ελέω της απουσίας του Μάντζιου που είχε βγει νωρίτερα λόγω τραυματισμού και μείωσε σε 2-1 στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Λεβαδειακός (Γ. Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Νιασέ, Μεντί (72' Σουμπίνιο), Κουλιμπαλί, Καραχάλιος, Λάτσι (48' Γιουσούφ), Σίλβα, Γιακουμάκης, Μάντζιος (56' Καραμπουέ)

Πλατανιάς (Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Κάργας, Πριντέτα, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (87' Μαραγκός), Μανούσος (53' Αποστολόπουλος), Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης (71' Γιορέντε)

Στις αναμετρήσεις για την 19η αγωνιστική της Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΑΕΛ - Κέρκυρα 1-1