30 Σεπτεμβρίου 2021

Αγγελική Βύζικα

Σαν Σήμερα 30/9: Μια εξάδα νεαρά κορίτσια που έλαμψαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Έχουν περάσει 21 χρόνια από την ημέρα που η εθνική ομάδα ρυθμικής γυμναστικής του ανσάμπλ, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ. Η ομάδα, αποτελούμενη από τις Ειρήνη Αϊνδηλή, Εύα Χριστοδούλου, Μαρία Γεωργάτου, Χαρά Καρυάμη, Κλέλια Πανταζή και Άννα Πολλάτου, βρέθηκε στην 3η θέση του βάθρου των νικητριών με 39.283 βαθμούς.

Μια τρίτη θέση που αντιμετωπίστηκε σχεδόν σαν… αποτυχία από την ελληνική ομάδα, κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της απονομής. Δύο καθοριστικά λάθη στις κορίνες, με το «τριπλό πέσιμο», τους στέρησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο!

Οι τρείς κορίνες που έπεσαν από τις πρωταθλήτριές μας, κόστισαν τουλάχιστον 300 βαθμούς κάτι που σημαίνει ότι θα κάλυπταν άνετα τη διαφορά των 250 βαθμών, που τις χώρισαν από τις Ρωσίδες και τις Λευκορωσίδες στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και με την πρώτη θέση που πήραν στα δύο στεφάνια-τρείς κορδέλες -υπό τους ήχους των «Παιδιών του Πειραιά»-, θα εξασφάλιζαν το χρυσό μετάλλιο.

Ο προκριματικός

Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες ήταν οι καλύτερες στα προκριματικά. Με 39.400 βαθμούς πέρασαν πρώτες στον τελικό και άφησαν στη 2η θέση την παραδοσιακά αχτύπητη Ρωσία με 39.366 βαθμούς και στην 3η θέση την Ιαπωνία με 38.766 βαθμούς.

Ο τελικός

Οι Ελληνίδες στάθηκαν άτυχες, αφού στην εκτέλεση του πρώτου προγράμματος (Κορίνες) είχαν πτώση και βαθμολογήθηκαν με 19.550. Αντίθετα εκτέλεσαν εκπληκτικά το δεύτερο πρόγραμμα (κορδέλες-στεφάνια) όπου με 19.733 βαθμούς συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία. Τελικά η ελληνική ομάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ, με 39.283 βαθμούς.

Ρωσία και η Λευκορωσία ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση, όμως το χρυσό μετάλλιο πήραν οι Ρωσίδες, επειδή είχαν καλύτερη επίδοση στα προκριματικά.

Η πρώτη 8άδα (σε παρένθεση η βαθμολογία σε κορίνες-κορδέλες-στεφάνια και το σύνολο) :