07 Μαΐου 2022

Ολοκληρώθηκε για τους Έλληνες πρωταθλητές της επιτραπέζιας αντισφαίρισης με αναπηρίες το πρώτο μέρος του ITTF French Para Open 2022, που διεξάγεται στο Saint Quentin en Yvelines.

Μετά τα αντίστοιχα όπεν της άνοιξης στην Ισπανία και την Αίγυπτο αυτή τη φορά δεν ήρθε κάποιο μετάλλιο, ωστόσο ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγάλος, αφού και οι συνολικές συμμετοχές είναι πολλές και μετέχουν περισσότερα δυνατά ονόματα των κατηγοριών. Το καλύτερο πλασάρισμα ήρθε από τον Μάριο Χατζηκυριάκο στο απλό της κλάσης 6. Αφού πήρε αήττητος την πρωτιά στον όμιλό του αποκλείστηκε την Παρασκευή 06/05 στα προημιτελικά και ολοκλήρωσε στις θέσεις 5-8. Στην ίδια κλάση πρόκριση από τα γκρουπ πήρε με 2η θέση και ο Γιώργος Μουχθής έχοντας 2 νίκες και 1 ήττα. Ηττήθηκε σήμερα στον 1ο γύρο του ταμπλό και τερμάτισε στις θέσεις 9-16. Στην κλάση 10 έκανε καλή προσπάθεια και ο Αλέξανδρος Διακουμάκος, αλλά έμεινε εκτός συνέχειας με 2 ήττες στο γκρουπ. Το τουρνουά συνεχίζεται με τα διπλά, η ελληνική τριάδα δεν έχει συμμετοχή στο διπλό μικτό.

Στην κλάση 6 των ανδρών σχηματίστηκαν αρχικά πέντε προκριματικά γκρουπ. Ο Χατζηκυριάκος πρώτευσε στο 5ο γκρουπ όπου από τη 2η σειρά των seeding είχε 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Σπουδαία ήταν η επικράτηση με 3-0 σετ κόντρα στον επικεφαλής του ομίλου Χιλιανό Ματίας Πίνο Λόρκα, από τον οποίο είχε κιόλας τέσσερις ήττες στη σειρά (11-6, 11-8, 13-11). Στον πρώτο του αγώνα ο Χατζηκυριάκος είχε νικήσει τον Μαχμούντ Αμπέντ Χαγιέκ από την Ιορδανία με 3-0 επίσης (12-10 11-7, 11-5), ενώ στο τέλος κατέβαλλε και τον Αυστραλό Γιασέρ Χουσεϊνί με 3-1 σετ (11-8, 11-6, 8-11, 11-8).

France open_2022_Marios_me_XroniΧάρη στην πρωτιά ο 9ος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο αθλητής μας, είχε bye στη 16άδα. Στα προημιτελικά όμως, είχε πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στον Δανό Πέτερ Ροζενμάιερ, ο οποίος είχε πάρει την πρωτιά στο 2ο γκρουπ. Το νούμερο 2 των αγώνων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο απλό της κλάσης 6 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2021, ενώ έχει κορυφαίες διακρίσεις σε Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα. Ο Χατζηκυριάκος πίεσε στο 1ο σετ τον αριστερόχειρα αντίπαλό του, το έχασε και μετά δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό για το τελικό 3-0 σετ (8-11, 4-11, 6-11). Πάντως, η πορεία του αναμένεται να τον ωφελήσει στον πίνακα αξιολόγησης και να τον φέρει πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, αλλά πρέπει να περιμένει και το όπεν της Σλοβενίας σε λίγες ημέρες. Στην τεχνική καθοδήγηση είχε τον προσωπικό του προπονητή Πολυχρόνη Πολίτση.

Στην ίδια κλάση των ορθίων ο Μουχθής αγωνίστηκε στο 3ο γκρουπ από την 3η σειρά των seeding. Στον πρώτο αγώνα έχασε από τον Ρανγκρό Ταϊνίομ από την Ταϊλάνδη (επικεφαλής) με 3-0 σετ (8-11, 5-11, 7-11), όμως στη συνέχεια τα πήγε εξαιρετικά. Καθοριστική ήταν η νίκη του στη 2η αγωνιστική απέναντι στον Εστέμπαν Ερό με 3-2 σετ (11-6, 8-11, 11-9, 3-11, 11-9). Από τον Γάλλο αθλητή μάλιστα, είχε ηττηθεί δύο φορές τον Μάρτιο στο αντίστοιχο όπεν της Αιγύπτου. Στο φινάλε του γκρουπ νίκησε εύκολα τον Τόιβο Μακέλα από τη Φινλανδία με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 11-7).

Στον γύρο των «16» ο Μουχθής τέθηκε αντιμέτωπος με τον Χιλιανό Ιγκνάθιο Ορόστικα Τόρες, ο οποίος είχε περάσει με τη 2η θέση από το 1ο γκρουπ. Είχε καλή απόδοση στα δύο πρώτα σετ, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι ουσιαστικό και να γίνει πιο πιεστικός. Στο τελικό 3-0 τα σετ ήταν 9-11, 7-11 και 4-11.

Στη κλάση 10 έγιναν τρία γκρουπ. Ο Διακουμάκος κληρώθηκε στο 1ο με τον Γάλλο Ματέο Μποχέας (επικεφαλής) και τον Μπανπότ Σιλαπακόνγκ από την Ταϊλάνδη. Άρχισε καλά κόντρα στο 1ο φαβορί της κατηγορίας, στο 1ο σετ ήταν μπροστά 10-6, το έχασε και αμέσως μετά ισοφάρισε εκείνος στην παράταση. Τελικά λύγισε από τον Μποχέας με 3-1 σετ (10-12, 12-10, 6-11, 4-11). Διεκδίκησε νίκη και πρόκριση και στον αγώνα με τον Σιλαπακόνγκ, αλλά κάμφθηκε επίσης με 3-1 και αποκλείστηκε από τη νοκ άουτ φάση (8-11, 3-11, 13-11, 4-11). Στο διπλό ανδρών και τα τρία παιδιά θα πάρουν μέρος με ξένους συμπαίκτες.