06 Απριλίου 2024

Europe Youth Λουτρακίου: Στην 8άδα του απλού Μαυροματάκη, Βατσακλής, Κούβελας – Νικήτρια στο B Finals της U15 η Σπανού

Στο τελικό τους στάδιο «οδήγησε» τα ατομικά αγωνίσματα του απλού και του διπλού μικτού η σημερινή (06/04) τέταρτη μέρα στο Europe Youth tournament επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Λουτρακίου. Στο διπλό μικτό των κατηγοριών Under 15 και Under 13 προέκυψαν τα ζευγάρια, που θα καλύψουν τις θέσεις των μεταλλίων και μετά το ομαδικό φαίνεται και σε αυτό το αγώνισμα η δυναμική της Πολωνίας και της Ρουμανίας.

Στο απλό τα κυρίως ταμπλό έφτασαν στον προημιτελικό γύρο κι εκεί υπάρχει και ελληνική παρουσία. Η Στέλλα Μαυροματάκη στη μεγάλη κατηγορία των κοριτσιών και οι Γιώργος Κούβελας, Απόστολος Βατσακλής στη μικρή κατηγορία των αγοριών κυνηγούν αύριο Κυριακή, στην τελευταία μέρα του τουρνουά, την είσοδο στα ημιτελικά και στα μετάλλια. Η Μαυροματάκη και ο Κούβελας επικράτησαν στον 1ο γύρο, ο Βατσακλής μπήκε άνευ αγώνα στην 8άδα και το πρωί της Κυριακής θα τα δώσουν όλα για το κάτι παραπάνω με την αποστολή τους να είναι υψηλής δυσκολίας. Ο Γιάννης Κιοσελόγλου, ο Κώστας Φάκαρος, ο Κωνσταντίνος Τούλιας, η Βασιλική Μπουλά και η Άντζελα Νούρε πλασαρίστηκαν στις θέσεις 9-16 στις κατηγορίες Under 15, το ίδιο και ο Δημήτρης Αλεξανδρίδης στην Under 13 των αγοριών.

Στο διπλό μικτό τέσσερα ζευγάρια των ελληνικών χρωμάτων προχώρησαν μέχρι τα προημιτελικά. Σήμερα έγιναν και τα ματς για όσους είχαν αποκλειστεί στα γκρουπ, τα λεγόμενα B Finals, όπως αναφέρονται στην προκήρυξη. Η Ελλάδα είχε αξιοσημείωτα αποτελέσματα με βασικό την επικράτηση της Γεωργίας Σπανού στις κορασίδες. Προχώρησε με συνολικά τρεις νίκες. Στα ανάλογα ταμπλό της κατηγορίας Under 13 ο Γιώργος Σασσάνης και η Αφροδίτη Σαρικάκη έχασαν στον τελικό και πήραν τη 2η θέση.

Στην ενότητα για τη διοργάνωση, στο σάιτ της ETTU, ανεβαίνουν όλα τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα (https://www.ettu.org/en/events/europe-youth-series/greece-open/). Επίσης, το κανάλι gre78.tv στο youtube κορυφώνει αύριο την παραγωγή των καθημερινών μεταδόσεων με τις δύο ζωντανές ροές από το γυμναστήριο του Sport Camp (μία από το τραπέζι 1 και την πλατφόρμα της ETTU TV και μία μέσα από το κανάλι gre78.tv) και φυσικά καλύπτει τελικούς και απονομές επάθλων. Οι αγώνες για τα χρυσά μετάλλια έχουν οριστεί στις 14:30 (διπλό μικτό), στις 15:30 και στις 16:00 (απλό).

ΝΕΑ ΓΕΡΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΑΜΠΛΟ

Το κυρίως ταμπλό του απλού (A Finals, όπως ονομάστηκε για όλες τις κατηγορίες) στα αγόρια Under 15 ήταν των «32». Ο Γιάννης Κιοσελόγλου και ο Κώστας Φάκαρος είχαν bye στον 1ο γύρο μετά από την πρωτιά στα γκρουπ.

Στους «16» αντιμετώπισαν ισχυρούς αντιπάλους και δεν απέφυγαν τον αποκλεισμό. Ο Κιοσελόγλου έχασε από τον Ρουμάνο Νταβίντ Τόρο (Νο 7 στην κατηγορία) με 3-0 σετ (3-11, 9-11, 3-11) και ο Φάκαρος από τον Πολωνό Γιαν Μρουγκάλα (Νο 8) με το ίδιο σκορ (6-11, 5-11, 4-11).

Στους «16» μπήκε με πολύ δύσκολη νίκη ο Κωνσταντίνος Τούλιας. Αναμετρήθηκε με τον Βέλγο Νοά Γκενάρ και παίρνοντας στην παράταση το 3ο και το 4ο σετ επικράτησε με 3-1 (11-7, 8-11, 14-12, 12-10). 6-11, 5-11, 5-11). Στον 2ο γύρο αποκλείστηκε από το 4ο φαβορί, τον Κροάτη Ντένι Βάλε με 3-0 σετ (6-11, 5-11, 5-11).

Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης συνάντησε ξανά σε διεθνές τουρνουά τον εξαιρετικό 13χρονο Ρουμάνο Αλεξάντρου Ποπ. Πήρε το 1ο σετ, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 3-1 σετ (12-10, 6-11, 5-11, 8-11).

Ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής κάμφθηκε σε ισορροπημένη αναμέτρηση από τον Πολωνό Μικολάι Πιλκ με 3-2 σετ (9-11, 7-11, 11-7, 11-9, 6-11).

Ο Κωνσταντίνος Ισαακίδης αποκλείστηκε από τον Κροάτη Άντε Κόλακ με 3-0 σετ (12-14, 7-11, 8-11), ο Δημήτρης Γεωργαλλίδης επίσης με 3-0 από τον Πολωνό Χούμπερτ Κβιετσίνσκι (8-11, 5-11, 6-11)

Στα κορίτσια Under 15 σχηματίστηκε ταμπλό των «16». Η Στέλλα Μαυροματάκη είχε συναρπαστική αναμέτρηση με τη Λένα Πούζιο από την Πολωνία και πανηγύρισε τη νίκη στην παράταση του 5ου σετ (11-3, 11-9, 8-11, 10-12, 13-11). Στα προημιτελικά συναντά αύριο 07/04 στις 10:00 τη Ρουμάνα Αντρέα Μπαϊάζου, το 2ο φαβορί της κατηγορίας.

Η Βασιλική Μπουλά λύγισε από τη Σέρβα Μάγια Βάνιο με 3-1 σετ (6-11, 6-11, 11-9, 7-11) και η Άντζελα Νούρε (που προερχόταν από πρωτιά στον όμιλο) από τη Βελγίδα Λιλλί Βαντενμπούλκε με 3-0 σετ (5-11, 7-11, 5-11).

Στην A Finals αγοριών Under 13 το κυρίως ταμπλό ήταν των «16» και είχε συμμετοχή τριών Ελλήνων. Προέκυψε και «εμφύλιος» όπου μετά από πολύ ενδιαφέρον ματς ο αμυντικός Γιώργος Κούβελας νίκησε τον Δημήτρη Αλεξανδρίδη με 3-1 σετ (11-9, 11-8, 10-12, 12-10). Στα προημιτελικά αντιμετωπίζει την Κυριακή στις 09:30 τον Πολωνό Χουμπέρτ Κβιετσίνσκι.

Ο Απόστολος Βατσακλής μπήκε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά κι εκεί βρίσκει μπροστά του αύριο (την ίδια ώρα) το 2ο φαβορί, τον Ρουμάνο Νταβίντ Τόρο.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΖΕΥΓΑΡΙΩΝ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟ ΜΙΚΤΟ

Στο διπλό μικτό Under 15 δημιουργήθηκε ταμπλό των «16» με ένα bye. Στη 16άδα ο Κώστας Φάκαρος και η Στέλλα Μαυροματάκη επιβλήθηκαν με 3-0 σετ των Νοά Γκενάρ και Αλίσια Βαράν από το Βέλγιο και μπήκαν στα προημιτελικά (11-4, 11-2, 11-7). Το μεσημέρι συνάντησαν το 2ο φαβορί, τους Γιαν Μρουγκάλα/Καταρζίνα Ραϊκόφσκα από την Πολωνία και το εμπόδιο αποδείχτηκε αξεπέραστο. Στο τελικό 3-0 τα σετ ήταν 6-11, 5-11 και 4-11.

Οι Αναστάσιος Φουσέκης/Άντζελα Νούρε έχασαν με 3-1 σετ από τους Άμπραχαμ Σελάδο/Αλεξάνδρα Μαρία Ντίκου από την Αγγλία και τη Ρουμανία αντίστοιχα (6-11, 5-11, 13-11, 8-11),

Ο Γιάννης Κιοσελόγλου και η Βασιλική Μπουλά ηττήθηκαν από τους Βέλγους Μανόε Γιαζίνσκι/Λιλλί Βαντενμπούλκε με 3-0 σετ (8-11, 11-13, 6-11). Με το ίδιο σκορ αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο οι Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής/Γεωργία Σπανού από τους Κάσπερ Πιβοβάρ/Αντρέα Μπαϊάζου (Αγγλία/Ρουμανία), οι Δημήτρης Γεωργαλλίδης/Δέσποινα Δημητρίου από τους Κροάτες Ντένι Βάλε/Μάγια Βάνιο (7-11, 2-11, 2-11) και οι Κωνσταντίνος Ισαακίδης/Αρετή Κομπούρη από τους Γιαν Μρουγκάλα/Καταρζίνα Ραϊκόφσκα από την Πολωνία (3-11, 5-11, 2-11).

Στην Under 13 σχηματίστηκε επίσης ταμπλό των «16» με δύο ματς στον 1ο γύρο. Ο Γιώργος Σασσάνης με συμπαίκτρια την Τζούλια Ζαλέφσκα από την Πολωνία απέκλεισαν τους Γιώργο Κούβελα/Αλεξάνδρα Μαυρίδη με 3-0 σετ (11-3, 11-9, 11-5). Στην 8άδα αναμετρήθηκαν με το 1ο φαβορί, τους Ρουμάνους Νταβίντ Τόρο/Μάγια Ρομπέρτα Μάνταρ και αποκλείστηκαν με 3-0 σετ (5-11, 4-11, 10-12).

Μετά από bye στον 1ο γύρο αγωνίστηκαν στα προημιτελικά δύο ακόμα ελληνικά ζευγάρια. Οι Απόστολος Βατσακλής/Αφροδίτη Σαρικάκη ηττήθηκαν από τους Ρουμάνους Μιχάι Ιορντάν/Μαρία Αλεξάνδρα Στόιαν πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το 3-0 σετ (9-11, 16-18, 4-11), ενώ οι Μιχάλης Μπιτχαβάς/Σοφία Φίλη έχασαν από τους Πολωνούς Χούμπερτ Κβιετσίνσκι/Λουτσία Κόμπος επίσης με 3-0 (5-11, 5-11, 4-11) .

Οι Μανώλης Πογιατζής/Ιωάννα Κομπούρη αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Πολωνούς Μικολάι Πιλκ/Λένα Πούζιο με 3-0 σετ (3-11, 4-11, 5-11).

Στο διπλό μικτό οι ημιτελικοί γίνονται αύριο στις 11:00 και στις 11:30. Στην Under 15 συνεχίζουν οι Πολωνοί Kacper PERKOWSKI / Maja LAKOMA, οι Deni VALΕ/Maja VANJO από την Κροατία και τη Σερβία αντίστοιχα (ο ένας ημιτελικός), το πολωνικό δίδυμο Mateusz GAWLAS / Natasza RUDOLF και οι συμπατριώτες του Jan MRUGALA / Katarzyna RAJKOWSKΑ.

Στην Under 13 είναι στα μετάλλια οι Ρουμάνοι David TORO / Maya Roberta MADAR, οι Πολωνοί Hubert KWIECINSKI / Lucja KOBOSZ (ο ένας ημιτελικός), οι Ρουμάνοι Mihai IORDAN / Maria Alexandra STOIAN και οι συμπατριώτες τους Alexandru POP / Kariss Yasmin SERBAN.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ ΑΠΛΟ Β FINALS

Στη διάρκεια της ημέρας προχώρησαν και ολοκληρώθηκαν οι αγώνες consolation, τους οποίους οι διοργανωτές αναφέρουν ως B Finals. Το ταμπλό των Under 15 για τους αθλητές, που είχαν αποκλειστεί στα γκρουπ, ήταν των «32». Ο Δημήτρης Αλεξανδρίδης νίκησε 3-1 σετ τον Κροάτη Ματέο Τέριαγ και χωρίς αγώνα μετά τον απόντα Αναστάσιο Φουσέκη. Στα προημιτελικά απέκλεισε τον Κύπριο Γιώργο Τζιάμπο με 3-0 σετ και στην 4άδα έχασε από τον Κροάτη Όλιβερ Πόλιακ με 3-0 σετ.

Ο Παναγιώτης Σκούντζος είχε άνευ στον 1ο γύρο και μετά επιβλήθηκε του Αλέξανδρου Μίγγου με 3-0 σετ. Στην 8άδα είχε ντέρμπι με τον Πόλιακ και λύγισε στα πέντε σετ.

Ο Χρήστος Τσιώτος απέκλεισε στον 1ο γύρο τον Κύπριο Χρήστο Τουλούμη με 3-0 σετ και χωρίς αγώνα μετά τον Σπύρο Φουσέκη. Έχασε στα προημιτελικά με 3-0 σετ από τον Κροάτη Νίκολα Γιούριτς.

Ο Αχιλλέας Σαρηγιάννης προχώρησε αρχικά χωρίς αγώνα και μετά αποκλείστηκε από τον Γιούριτς με 3-0 σετ.

Επίσης μετά από bye ο Γιώργος Σασσάνης αποκλείστηκε στη 16άδα από τον Κροάτη Κόβασιτς με 3-1 σετ, ο Μανώλης Πογιατζής από τον Τζιάμπο με 3-0 σετ, ο Απόστολος Κοσσίδας από τον Βέλγο Νοάν Πιέτε με 3-0 και ο Μαρκ Στάφορντ από τον Κροάτη Πόλιακ με 3-0 σετ. Ο Μιχάλης Μπιτχαβάς έχασε στον 1ο γύρο από τον Κροάτη Άριεν Κόβασιτς με 3-0 σετ.

Στους αντίστοιχους αγώνες των αθλητών Under 13 σχηματίστηκε 8άδα. Ο Γιώργος Σασσάνης νίκησε τον Αλέξανδρο Μίγγο με 3-0 σετ, αργότερα τον Μιχάλη Μπιτχαβά επίσης με 3-0 και στον τελικό λύγισε στα πέντε σετ από τον Ρουμάνο Μιχάι Ιορντάν (το τελευταίο έληξε 14-12 με τον αθλητή μας να χάνει ένα ματς μπολ).

Ο Μπιτχαβάς είχε μπει στα ημιτελικά ξεπερνώντας τον Κύπριο Γιώργο Τζιάμπο με 3-1 σετ. Ο Μανώλης Πογιατζής αποκλείστηκε από τον Κύπριο Χρήστο Τουλούμη με 3-0 σετ, ενώ ο Σπύρος Φουσέκης έχασε άνευ αγώνα από τον Ρουμάνο Μιχάι Ιορντάν. Ο Τουλούμης πήρε την 3η θέση σε αυτό το ταμπλό.

Στο B Finals των κορασίδων η Γεωργία Σπανού βρέθηκε στην κορυφή του ταμπλό. Μπήκε χωρίς αγώνα στην 8άδα κι εκεί νίκησε με 3-0 την Αλεξάνδρα Μαυρίδη, που επίσης είχε bye νωρίτερα. Στα ημιτελικά έκαμψε με 3-2 και στην παράταση του 5ου σετ (14-12) την Τζούλια Ζαλέφσκα από την Πολωνία. Στον τελικό αναμετρήθηκε με τη Σέρβα Τεντόρα Σουτζόύμ, Εμφανίστηκε ξανά δυνατή και σταθερή και με επικράτηση 3-0 αναδείχτηκε νικήτρια του ταμπλό.

Η Αρετή Κομπούρη και η Αφροδίτη Σαρικάκη ήταν απευθείας στην 8άδα κι εκεί αποκλείστηκαν από τη Ζαλέφσκα και τη Σουτζόύμ αντίστοιχα με 3-0 σετ. Η Ιωάννα Κομπούρη έχασε στη 16άδα από τη Ζαλέφσκα με 3-0 σετ, η Δέσποινα Δημητρίου με το ίδιο σκορ από τη Σουτζόύμ και η Σοφία Φίλη από την Πολωνή Νατάσα Ρούντολφ.

Πιο λίγες οι συμμετοχές στο Β επίπεδο των παγκορασίδων. Στον γύρο των «8» αγωνίστηκε μόνο η Αλεξάνδρα Μαυρίδη, η οποία έχασε από τη Ρουμάνα Μαρία Αλεξάνδρα Στόιαν με 3-0 σετ. Στα ημιτελικά η Αφροδίτη Σαρικάκη νίκησε την Ιωάννα Κομπούρη με 3-0, ενώ η Σοφία Φίλη αποκλείστηκε από τη Στόιαν με το ίδιο σκορ. Στον τελικό απέναντι στη Στόιαν η Σαρικάκη ήταν καλή μετά από το 1ο σετ, αλλά κάμφθηκε με 3-1 και πήρε τη 2η θέση.