07 Αυγούστου 2020

Η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Παραλιμνίου και ο αθλητής της ομάδας Γιώργος Παπαγιάννης, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον δεύτερο αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Αμμοχώστου, που διοργανώνει η Σκοπευτική Οργάνωση Επαρχίας Αμμοχώστου στο σκοπευτήριο της ελεύθερης επαρχίας.

Το Επαρχιακό Πρωτάθλημα που διακόπηκε μετά τη διεξαγωγή του πρώτου αγώνα τον περασμένο Μάρτη λόγω κορωνοϊού, επανήρχισε την Κυριακή 2 Αυγούστου, με αθλοθέτη του δεύτερου αγώνα, την εταιρία Χρυσούλα Στάθη Λτδ (Σπαρτιάτη) πρατήριο ΕΚΟ, στο Παραλίμνι.

Η σκοπευτική ομάδα του Κ.Σ. Παραλιμνίου, με τους Γιώργο Παπαγιάννη, Γιώργο Παπέττα, Κοσμά Καπετάνιο, Γιώργο Σούττο και Αδάμο Σκάττου, με συνολικό αποτέλεσμα 208/240, πρώτευσε στην ομαδική κατάταξη, όπου δεύτερη κατετάγη η ομάδα του Κ.Σ. Φρενάρου με 203/240 και τρίτη η ομάδα του Κ.Σ. Αυγόρου με 193/200. Στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ο Γιώργος Παπαγιάννης πήρε την πρώτη θέση με 56/60, αποτέλεσμα που του χάρισε και την πρωτιά στη Γενική Κατάταξη. Με το ίδιο αποτέλεσμα, ο Ανδρέας Ττίγκος πρώτευσε στην κατηγορία των σκοπευτών, ενώ στη Β’ κατηγορία των κυνηγών, κέρδισε ο Σωτήρης Χατζηκουμή με 54/60. Ο νεαρός Μόδεστος Σούττου με 47/60 ήταν ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων και με το ίδιο αποτέλεσμα, ο Γιώργος Τρυπινιώτης στους βετεράνους, ενώ ο Φίλιππος Φιλίππου με 69/60 εξασφάλισε το έπαθλο των φιλοξενουμένων κυνηγών. Τέλος, στις επανεγγραφές (Re – Entry), το βαρύτιμο έπαθλο κέρδισε ο Μιχάλης Σπάος με 53/60. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Αμμοχώστου, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: