24 Μαΐου 2021

Σκοποβολή - Κορακάκη: Δυσάρεστη γεύση άφησε η πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Όσιγεκ για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια
Γιάννης Νιαστίτης

Σκοποβολή – Κορακάκη: Εκτός τελικού στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Όσιγεκ

Ποδαρικό με το… αριστερό έκανε η Άννα Κορακάκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σκοποβολής του Όσιγεκ της Κροατίας η Άννα Κορακάκη. Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Ρίο στο αγώνισμα 25μ. πιστολιού, είχε 573 εύστοχες βολές στον ημιτελικό του αγωνίσματος του αεροβόλου πιστολιού 10μ. και κατέλαβε τη 13η θέση στην κατάταξη, κάτι που σήμανε και τον αποκλεισμό της από τον μεγάλο τελικό.

Στο ίδιο αγώνισμα, η Χριστίνα Μόσχη έριξε τις ίδιες βολές, πήρε τη 12η θέση και, επίσης, αποκλείστηκε.
Όσον αφορά στους άνδρες, ο Διονύσης Κορακάκης, αδερφός της Άννας, πήρε την 25η θέση με 574 βαθμούς μετά από έξι γύρους.