10 Δεκεμβρίου 2022

3η σερί νίκη με “επτάρα” οι γυναίκες του ΟΦΗ

Την τρίτη (και μάλιστα συνεχόμενη) νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ, η οποία επικράτησε με το ευρύ 7-0 του Ιάλυσου.
Η αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’ Εθνικής πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Κρουσώνα και κρίθηκε ουσιαστικά από το… ξεκίνημα, με την Κρητική ομάδα να προηγείται με 2-0 στο 13ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να έχει προβάδισμα έξι τερμάτων (6-0), για να πέσουν οι ρυθμοί στο δεύτερο μέρος στο οποίο σημειώθηκε μόλις ένα γκολ.

Από δύο τέρματα πέτυχαν η Ιωάννα Χαμαλίδου (τα δύο πρώτα) και η Νικόλα Ριμπάνσκα και από ένα η Βαλέρια Ποστόλ, η Μαρία Αραβιάκη και η Βάσω Κυδωνάκη (το μοναδικό στο δεύτερο ημίχρονο).

Με αυτή τη νίκη ο ΟΦΗ “έπιασε” τη ΡΕΑ στην κορυφή με εννέα βαθμούς (αλλά με παιχνίδι περισσότερο). Η συνέχεια στον 2ο όμιλο της Α’ Εθνικής θα δοθεί το μεσημέρι της Κυριακής, με το Κρητικό ντέρμπι στο Μαρτινέγκο να δεσπόζει.