03 Ιουλίου 2016

Η Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 52-41 τη Λιθουανία στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρον, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και σε αυτό το ματς, αλλά και σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 13-14, 22-26, 30-37, 41-52
Ελλάδα: Χαϊνά 9 (1τρ, 4ασ, 3κλ), Σαρακατσάνη 4, Αγαγιώτου, Κοτσιρέα, Μελλίνη, Βεράνη, Βουδούρη, Κοτσιάφτη 21 (7ρ,4κλ), Πατέρα 10 (1), Μπαλκόγλου 8 (2).

Από την πλευρά της, η Εθνική Κωφών Ανδρών τερμάτισε στην πέμπτη θέση, νικώντας την Πολωνία με 69-54 στον αγώνα κατάταξης.