06 Νοεμβρίου 2022

Πρώτη νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρας

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγύρισε ο ΟΦΗ βάζοντας στο ενεργητικό του τους πρώτους 3 βαθμούς, νικώντας τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σκορ (25-23, 25-15, 25-22).
Στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε στο Ηράκλειο τους νεοφώτιστους χάρις την υποδοχή στο σερβίς και τον πλουραλισμό στην επίθεση. Η ομάδα της Σκύδρας πίεσε στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά είχε κακή υποδοχή και δε μπόρεσε να σταθεί με αξιώσεις στον αγώνα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα με το σερβίς του Σικουκού χτίζοντας προβάδισμα 5-1. Ο Αριστοτέλης μπήκε καλύτερα στη συνέχεια και μείωσε με τους Μέντεζ, Τσέλιο σε 12-11. Οι δύο άσσοι του Τζάρβις και το μπλοκ του Βαϊόπουλου στον Φλόρες έφεραν σερί 4-0 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (16-11). Ο Αριστοτέλης επέστρεψε πάλι με τον MVP της 2ης αγωνιστικής Μέντεζ ισοφαρίζοντας στο 22-22. Το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και η άουτ επίθεση που έκανε ο Κουβανός έδωσαν δύο δώρα στον ΟΦΗ που έκανε το 24-22. Έτσι παρά το λάθος του Τζάρβιτς (24-23) ο Σικούκου με μπλοκ άουτ επίθεση από τα χέρια του Ρόχας έκλεισα το σετ 25-23 για το 1-0.

Το 2ο σετ άρχισε και τελείωσε νωρίς καθώς στο 6-5 ο Αντάμι πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή του Αριστοτέλη. Με συνολικό σερί 7-0 ο ΟΦΗ εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-5 και το σετ έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες χάρις τους δύο πόντους του Σικούκου για το 25-15 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο μισό. Το 7-4 που έγινε με δύο μπλοκ του Χήρα και άσσο του ίδιου παίκτη είχε απάντηση από τον Σαρικείσογλου και τον Ρόχας που ισοφάρισαν 9-9 και έβαλαν και μπροστά την ομάδα τους με 12-11. Ο Αμπράο ισοφάρισε 12-12. ο Αντάμι έκανε μπλοκ και ο Αμπράο άσσο δίνοντας προβάδισμα στον ΟΦΗ με 14-12. Η διαφορά του +2 συντηρήθηκε και αυξήθηκε στο +4 χάρις την επίθεση του Σικούκου και τον άσσο του Αραμπόπουλου. Ο Αριστοτέλης μείωσε στο -2 με τον Φλόρες αλλά τα λάθη που έκανε στη συνέχεια και οι πόντοι από Τζάρβιτς και Σικούκου έκλεισαν το σετ με 25-22 για το 3-0 σετ.