26 Οκτωβρίου 2020

Ολοκληρώθηκε η προσπάθεια των Ελλήνων ποδηλατών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μαραθώνιας ορεινής ποδηλασίας

Περικλής Ηλίας και Ηλίας Τσορτουκτσίδης ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στην επαρχία Σαγγαρίου στην Τουρκία (25/10).

Οι δύο Έλληνες ποδηλάτες που έγραψαν ιστορία, καθώς για πρώτη φορά η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από δύο αθλητές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, τερμάτισαν στην 29η και την 35η θέση αντίστοιχα στον αγώνα των 110χλμ.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2012, αν και στα μισά του αγώνα βρέθηκε μέσα στην πρώτη 12αδα, στη συνέχεια έχασε επαφή με το υπόλοιπο γκρουπ περνώντας τη γραμμή του τερματισμού στην 29η θέση με χρόνο 4:56.42. Από την πλευρά του ο Τσορτουκτσίδης σημείωσε τον 35ο καλύτερο χρόνο ολοκληρώνοντας σε 5:19.00.

Παγκόσμιος πρωταθλητής για μία ακόμη χρονιά, ήταν ο Κολομβιανός Χέκτορ Παέζ Λεόν με τον 38χρονο ποδηλάτη να τερματίζει σε 4:19.50. Πίσω του τερμάτισε ο Πορτογάλος Τιάγκο Φερέιρα με 4:22.10, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο 26χρονος Τσέχος Μάρτιν Στόσεκ με 4:22.25.