27 Ιουνίου 2016

Ο Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στον αγώνα αντοχής Ανδρών (171 χλμ.).

Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατάκτησε έτσι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου Ανδρών – Γυναικών, που διεξήχθη στη Λακωνία (δήμος Ευρώτα), καθώς είχε προηγηθεί το χρυσό στην ατομική χρονομέτρηση.

Μια ακόμα πρωτιά, λοιπόν, για τον Έλληνα πρωταθλητή που θα εκπροσωπήσει τα γαλανόλευκα χρώματα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης, τρίτος ήταν ο Στέλιος Φαραντάκης και τέταρτος ο Νίκος Ιωαννίδης, με τους πρώτους τέσσερις να τερματίζουν κάνοντας τον ίδιο χρόνο (4:54:35)!