14 Ιουλίου 2016

Μέγιστη επιτυχία για την χανιώτικη ποδηλασία αφού ένα παιδί του Τάλω ANEK Lines κατέκτησε την πρώτη θέση σε αγώνισμα του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων που γίνεται στο Μοντικιάρι της Ιταλίας.

Πιο συγκεκριμένα ο Σταυρακάκης κέρδισε στον τελικό της ατομικής καταδίωξης με χρόνο 3:18.812, αφήνοντας στη 2η θέση τον Ρώσο Ιβάν Σμιρνόφ (3:19.764). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρις Γουντ (3:19.326) από τη Μεγάλη Βρετανία και 4ος ήταν ο Γιανγκ (3:22.867) από την Ιρλανδία.

Νωρίτερα πέρασε με τον 1ο χρόνο στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδηλασίας εφήβων, κάνοντας πανελλήνιο ρεκόρ με 3:17.989.