26 Νοεμβρίου 2016

Σε αγώνα γκραν γκινιόλ στο κλειστό γυμναστήριο Μοσχάτου και μπροστά σε περισσότερους από 100 φίλους της επιτραπέζιας αντισφαίρισης ο Δ.Α.Ο. Ταύρου κατέβαλλε με 3-2 την ισπανική CTT Μπαλαγέρ και πανηγύρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ευρωπαϊκής Ένωσης γυναικών (E.T.T.U. Cup).

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας άγγιξαν το τέλειο κι έφτασαν σε αποτέλεσμα, που πέρα από αγωνιστική ποιότητα απαιτούσε κότσια και δυνατή ψυχολογία. Κατέκτησαν στα πέντε σετ και τους τρεις επί μέρους αγώνες, που ουσιαστικά διεκδικούσαν, ενώ στο τελευταίο ματς η Σέρβα Μόνικα Μόλναρ ανέτρεψε την κατάσταση από 0-2 πίσω στα σετ και 4-8 στους πόντους στο 5ο σετ!

Ο προπονητής Αλέξης Αρσενιάδης χρησιμοποίησε και τις τέσσερις αθλήτριες. Από μία νίκη πέτυχαν η Χριστίνα Φίλη και η Φιλαρέτη Εξάρχου, ενώ ήττα στο μοναδικό παιχνίδι της σημείωσε η Κατερίνα Τόλιου από την Κινέζα Βανγκ Ρινγκ Τινγκ, που αποδείχτηκε ασυναγώνιστη. Ο Δ.Α.Ο.Τ. προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης κι αυτό συνιστά ήδη διάκριση. Στον 4ο γύρο οι 8 ομάδες δίνουν νέα μονά νοκ άουτ ματς και οι 4 νικήτριες θα συναντήσουν στο προημιτελικό στάδιο πια τις 4 ομάδες, που ως 3ες των ομίλων τους θα έρθουν από το Τσάμπιονς Λιγκ.