23 Αυγούστου 2018

Το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο της τρίτης ημέρας για τον ελληνικό στίβο ήρθε σε δρομικό αγώνισμα στο απογευματινό πρόγραμμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑΜΕΑ «Βερολίνο 2018».

Τελευταία ενημέρωση 23/08/2018, 02:01
«Ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης στα 200 μέτρα ο Μαλακόπουλος

Πρωταγωνιστής ο Στέλιος Μαλακόπουλος, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στα 200μ. Τ62. Ο 21χρονος πρωταθλητής στον τελικό του αγωνίσματος είχε επίδοση 24.43, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος με 26.41. Στον ίδιο τελικό, ο Γιάννης Σεβδικαλής ήταν πέμπτος με 26.29, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Ακόμη, ο Γιώργος Καρνιαβούρας κατέλαβε την έκτη θέση στην κατηγορία κατηγορίας F51. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 25.99, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε ο ίδιος με 25.74μ. από το πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ.

Οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειες του Καρνιαβούρα ήταν: 24.42, 24.88, 24.89 24.87μ.