03 Ιουνίου 2021

«Athens Equestrian Festival 2021»: Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιάννης Σκανδάλης, με τη Vacaress«Athens Equestrian Festival 2021»: Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιάννης Σκανδάλης, με τη Vacaressnewsroom by newsroom  03/06/2021 19:20 Ιππασία  0  0«Athens Equestrian Festival 2021»: Με το δεξί οι Έλληνες στη διοργάνωση

Με το δεξί άρχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Έλληνες αθλητές στο Athens Equestrian Festival 2021, η αυλαία του οποίου άνοιξε σήμερα νωρίς το πρωί, στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο. Στο 2ο σημερινό αγώνισμα του CSIO3*-W ύψους 1.30μ. ο Γιάννης Σκανδάλης και η Vacaress κατέκτησαν την 1η  θέση με άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο σε σύνολο 37 αθλητών. Στην 3η θέση ήταν ένας ακόμη Έλληνας αθλητής ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον  Dicaprio με 0 βαθμούς και χρόνο 33,49 ανάμεσα στους δύο Έλληνες και τη 2η  θέση μπήκε ο Τούρκος Ταχά Γιεντικαρές, με τον Atleet με επίσης 0 βαθμούς και χρόνο 32,61.

Στο ψηλότερο σημερινό αγώνισμα του Athens CSIO3*-W ύψους 1.45μ. τη 2η θέση κέρδισε για την Ελλάδα ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Idefix με 0 βαθμούς και χρόνο 61,37. Στην 1η  και την 3η  θέση ήταν δύο Ιταλοί, ο Εμίλιο Μπικότσι με τον Flinton με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 59,54 και ο Αντρέα Βεντουρίνι, με τον Abou Sim Bei με 0 και χρόνο 62,20.

Στο αγώνισμα των Νέων Ίππων
Στο πρώτο σημερινό αγώνισμα των Νέων Ίππων στη 2η και 3η θέση βρέθηκαν δύο Έλληνες αθλητές. Ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Painted Black με άπταιστη και χρόνο 37,19 και ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Freddo Cappuccino με επίσης 0 βαθμούς και χρόνο 37,66. Στην 1η θέση ήταν ο Ιταλός Φίλιππο Λούπις, με τον Jack Daniels με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 36,98.
Στο πρώτο αγώνισμα
Στο 4ο αγώνισμα της ημέρας και πρώτο του CSI1* ύψους 1.05μ. νικήτρια αναδείχθηκε η Ελένη Πολυβίου από την Κύπρο με τη Saigon με άπταιστη και τον καλύτερο χρόνο 28.86. Στην 3η  θέση ήταν η Ιωάννα Κοντοκωνσταντή με τον Cardini με 0 βαθμούς και χρόνο 31,41 και στην 2η θέση ο Πίτερ Τσολάκοβ, από τη Βουλγαρία με την Cloetta με 0 βαθμούς και χρόνο 30,10.
Στους Παίδες
Στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας και πρώτο της κατηγορίας παίδων στην 1η θέση ήταν ο Κύπριος Πέτρος Γεωργίου με τον Lansi με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 29,81 και ακολούθησαν στη 2η  και 3η  θέση αντίστοιχα η Τουρκάλα Ελα Γιανσέλ Τζένελ, με τον Hanelore με 0 βαθμούς και χρόνο 32,05 και η Ρουμάνα Μαριάμ Αλμπατούλ Νάσερ, με τον Chacco Bello με 0 βαθμούς και χρόνο 32,39.
Το αυριανό πρόγραμμα
Αύριο η δεύτερη ημέρα των αγώνων θα αρχίσει στις 8.30 και θα περιλαμβάνει επίσης πέντε αγωνίσματα με καλύτερο το τελευταίο στις 17.00 το Μ Grand Prix ύψους 1,40-1,60μ. που θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας ERTFLIX.