12 Αυγούστου 2021

Στις 16 καλύτερες ομάδες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος beach volley προκρίθηκαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη.

Το ελληνικό δίδυμο της άμμου στον «τελικό» του 6ου ομίλου κόντρα στις Αυστριακές Φριντλ, Πφέφερ (Αυστρία) ζορίστηκε για ένα σετ, αλλά πήρε τη νίκη με 2-0 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο του στα νοκ άουτ ματς

Στο πρώτο σετ οι Αυστριακές προηγήθηκαν 3-6, 5-8, αλλά το 8-10 έγινε 11-10 με σερί πόντους της Καραγκούνη και τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 17-18. Εκεί ένα σερί 3-0 έφερε την εθνική σε σετ μπολ (20-18) για να πάρει τελικά το σετ με 21-19.

Η ελληνική ομάδα απελευθερώθηκε στη συνέχεια και στο δεύτερο σετ το 8-6 έγινε 12-6 χωρίς ποτέ οι Αυστριακές να μπορέσουν να επιστρέψουν στο ματς.

Τα σετ 2-0 (21-19, 21-12)