28 Σεπτεμβρίου 2023

Κύπελλο Ελλάδας: «Επεισοδιακή» πρόκριση για Αχαρναϊκό, πέρασαν τα Χανιά και παίζουν με ΟΦΗ

Στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν ο Αχαρναϊκός, η ΑΕΛ, η Νίκη Βόλου και τα Χανία, προσπερνώντας στο πρώτο «πιάτο» της 4ης φάσης τα εμπόδια του Πιερικού (1-0), του Τηλυκράτη (3-0), του ΠΑΟ Βάρδας (3-1) και της Κοζάνης (2-1), αντίστοιχα.

Η πλέον «επεισοδιακή» αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο του Μενιδίου, καθώς το ματς διακόπηκε στο 18ο λεπτό λόγω τραυματισμού του α' βοηθού διαιτητή Παγουρτζή από ρίψη αντικειμένων από την εξέδρα. Ο βοηθός έπεσε στο έδαφος κρατώντας το κεφάλι του και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, με τον διαιτητή Αλατσάκη να αποχωρεί μαζί με τους συνεργάτες του.

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά κι επανεκκίνησε όταν εκκενώθηκε η εξέδρα πίσω απ' τον 4ο διαιτητή. Το ματς έμεινε στο 0-0 κι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Νατσιόπουλο να δίνει τη λύση για τους γηπεδούχους με εύστοχο πέναλτι στο 93'.

Στη Λάρισα, η ΑΕΛ νίκησε εύκολα τον Τηλυκράτη με 3-0, χάρις στα γκολ των Μιλτιάδη (5'), Πεδρόσο (20') και Παπαδόπουλου (26'), ενώ τα Χανιά πέρασαν με νίκη 2-1 (και δη με ανατροπή) από την Κοζάνη με τα τέρματα των Μπάτζιου (71') και Τσέλιου (85'). Η Κοζάνη είχε προηγηθεί στο 24' με τον Πάνου.

Αιγάλεω-Διαγόρας 16:00
*Εκκρεμεί η απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ για το Πανθρακικός-Εθνικός, με τον Γιούχτα να περιμένει να μάθει αντίπαλο.