21 Αυγούστου 2017

«Με το δεξί» μπήκε η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 13-11 τη Μεγάλη Βρετανία, σε αναμέτρηση για την πρεμιέρα του Δ΄ ομίλου, έχοντας ως πρώτη σκόρερ τη Μυριοκεφαλιτάκη με 5 γκολ. Η εθνική προηγήθηκε 6-3 και 9-5, ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι Βρετανίδες να μειώσουν σε 10-9, έξι λεπτά πριν από το τέλος. Οι παίκτριες του Κώστα Δήμου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ανέκτησαν προβάδισμα τριών τερμάτων (12-9), περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει προς την πλευρά της ελληνικής ομάδας. Η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει αύριο (18:15) την Ολλανδία, σε έναν αγώνα που ενδεχομένως θα κρίνει την «πρωτιά» στο γκρουπ. Στο άλλο παιχνίδι του Δ΄ ομίλου η Ολλανδία συνέτριψε τη Ρουμανία με 29-0.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την ελληνική ομάδα): 2-2, 4-3, 4-3, 3-3.