13 Αυγούστου 2016

Η πρόκριση της εθνικής ομάδας πόλο των ανδρών στα προημιτελικά, το πανελλήνιο ρεκόρ της Αλεξίας Πάππας στα 10.000μ., η 8η θέση της «βαριάς» τετρακώπου στην κωπηλασία αλλά και η αξιόλογη παρουσία του Θοδωρή Ιακωβίδη στα 85 κιλά της άρσης βαρών, σημάδεψαν την ελληνική παρουσία την 7η ημέρα των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων «Ρίο 2016».

Στην υδατοσφαίρηση, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου για ακόμη μία αγωνιστική ήταν απολαυστική και πάνω απ` όλα ουσιαστική. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε με απρόσμενη άνεση 9-4 (3-1, 1-1, 3-2, 2-0) της οικοδέσποινας Βραζιλίας, για την 4η αγωνιστική, εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης και κρατάει πλέον στα χέρια του την πρωτιά του Α΄ ομίλου. Θα την εξασφαλίσει εφόσον νικήσει την Κυριακή (20:10) την Αυστραλία, όμως στην πραγματικότητα αυτό το ματς μικρή σημασία έχει. «Όλα τα λεφτά» για την ελληνική ομάδα είναι ο προημιτελικός της Τρίτης κι εκεί οι παίκτες του Θόδωρου Βλάχου θα προσπαθήσουν να επανάλβουν εμφάνιση ανάλογη της αποψινής (ή εκείνης των ισοπαλιών με Σερβία και Ουγγαρία). Αν το κάνουν, απλά δεν φοβούνται κανέναν...
Στον στίβο, η Αλεξία Πάππας, στην πρώτη της εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό των 10.000μ. πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 17η με 31:36.16 και κατέρριψε το δικό της ρεκόρ 31:46.85 που είχε πετύχει νωρίτερα μέσα στη χρονιά.
Στον δεύτερο τελικό με ελληνική συμμετοχή, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ άγγιξε το δικό του πανελήνιο ρεκόρ στα 20χλμ. βάδην. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 20ος με επίδοση 1:21:55.
Στο έπταθλο, η Σοφία Υφαντίδου ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα από την 29η θέση της κατάταξης. Συγκέντρωσε 3.269 βαθμούς με επιδόσεις 26.32 στα 200μ., 13.99 στα 100μ. εμπόδια, 1.65μ. στο ύψος και 12.97μ. στη σφαίρα.
Όσον αφορά στον Μιλτιάδη Τεντόγλου αποκλείστηκε από τον τελικό του μήκους. Ο 18χρονος πρωταθλητής μετείχε στο Α` προκριματικό γκρουπ και είχε καλύτερο άλμα στα 7 μέτρα 64 εκατοστά, ενώ έκανε ακόμη ένα έγκυρα άλμα στα 7.57μ. Ο Τεντόγλου ήταν 14ος στο γκρουπ που μετείχε και στο σύνολο κατετάγη 27ος.
Στην κολύμβηση, η Νόρα Δράκου δεν κατάφερε να προκριθεί στους ημιτελικούς των 50 μέτρων ελεύθερο. Κατετάγη πέμπτη στην 9η προκριματική σειρά με επίδοση 25.36 και 31η στο σύνολο. Εκτός τελικού έμεινε και η ελληνική ομάδα 4Χ100μ. μικτή αποτελούμενη από τους Απόστολο Χρήστου, Παναγιώτη Σαμιλίδη, Ανδρέα Βαζαίο και Κριστιάν Γκολομέεβ. Στον προκριματικό κάλυψε την απόσταση σε 3:36.75 και κατέλαβε την όγδοη θέση στην 2η προκριματική σειρά και την 15η στο σύνολο
Εξαιρετική εμφάνιση στην άρση βαρών, πραγματοποίησε ο Θοδωρής Ιακωβίδης. Μετείχε στο β` γκρουπ των 85 κιλών και με 160 κιλά στο αρασέ, 190 στο ζετέ και 350 σύνολο κατέλαβε την 12η θέση (2ος στο γκρουπ του) μεταξύ 23 αθλητών.
Η ελληνική παρουσία στην κωπηλασία ολοκληρώθηκε με την τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου ανδρών να καταλαμβάνει την 8η θέση. Η 4η Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, μετά από εξαιρετική εμφάνιση τερμάτισε στη 2η θέση του «μικρού» τελικού.
Στη σκοποβολή, ο Μάκης Μίτας κατετάγη 22ος στο πρώτο σκέλος του προκριματικού στο σκητ ανδρών. Ο Έλληνας αθλητής είχε 69/75 βολές στους τρεις γύρους βολών και το μεσημέρι του Σαββάτου θα διεκδικήσει την είσοδό του στον τελικό του αγωνίσματος.
Στην ιστιοπλοΐα, ο Βύρωνας Κοκκαλάνης βρίσκεται στην 5η θέση της γενικής κατάταξης των RSX μετά από 12 κούρσες. Έχει 78 βαθμούς ποινής, ωστόσο λόγω της μέτριας επίδοσής του στις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες, θα μπει με μειονέκτημα στη medal race (01:05 ξημερώματα Δευτέρας). Όσον αφορά στην Αγγελική Σκαρλάτου κατέχει την 19η θέση με 172β.π. μετά από 12 κούρσες. Στην 11η ιστιοδρομία ήταν 20η ενώ στην αμέσως επόμενη κατέλαβε την 16η θέση. Τέλος, στην τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης στα 470 ανδρών «έπεσαν» οι Παναγιώτης Μαντής και Παύλος Καγιαλής. Το ελληνικό δίδυμο πήρε την 5η θέση στην 4η ιστιοδρομία και την 13η στην 5η. Ακυρώθηκε η 6η κούρσα.