11 Απριλίου 2021

Οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέλαβαν την 4η θέση στη δίκωπο άνευ στο ευρωπαϊκό του Βαρέζε
Δημήτρης Ντζάνης

Οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέκτησαν την 4η θέση στη δίκωπο άνευ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας στο Βαρέζε. Το ελληνικό πλήρωμα έδωσε τα πάντα προκειμένου να επαναλάβουν την επιτυχία τους στο περσινό ευρωπαϊκό στο Πόζναν της Πολωνίας, όταν είχαν κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Κωπηλάτησαν με τα ίδια πληρώματα που και πέρυσι διεκδίκησαν τα μετάλλια. Τώρα οι Κυρίδου-Μπούρμπου δεν τα κατάφεραν.

Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες άρχισαν συντηρητικά την προσπάθειά τους στον τελικό. Μετά το πρώτο μισό ήταν στην 5η θέση της κατάταξης. Στη συνέχεια ανέβασαν το ρυθμό στις κουπιές τους. Μέχρι τα 1.500μ. είχαν περάσει στην 4η θέση, βάζοντας στόχο για το τελευταίο κομμάτι της κούρσας την ισπανική βάρκα. Μεταξύ τους εξελίχθηκε μια «ναυμαχία» για το χάλκινο μετάλλιο. Τελικά οι Αϊνα Σιντ και Ρίβας Ντίας άντεξαν στην ελληνική επίθεση, τερματίζοντας 3ες σε 7:03.75. Οι Μπούρμπου/Κυρίδου τερμάτισαν 4ες σε 7:04.28, έχοντας περάσματα 1:45.35 στα 500μ., 3:33.400 στα 1000μ.,5:21.100 στα 1.500μ. Οι Βρετανίδες Ελεν Γκλόβερ και Σόουν Πόλι πήραν το χρυσό μετάλλιο και οι Ρουμάνες, Αντριάνα Αλινκάι και Ιουλιάνα Μπούχους το ασημένιο.

6.Ιρλανδία 7:11.83

*Η Αννέτα Κυρίδου πήρε την 9η συνολικά θέση στο σκιφ γυναικών, ενώ ήταν 6η στην ευρωπαϊκή ολυμπιακή ρεγκάτα. Το αποτέλεσμα του τελικού Β’: Γερμανία 7:44.24, Δανία 7:48.42, Ελλάδα 7:50.22, Λιθουανία 8:07.59.

*Οι Αντώνης Παπακωνταντίνου και Σταύρος Σουλαρίκας κατέλαβαν την 5η θέση στον τελικό Β’ στο διπκό σκιφ ελ. βαρών και κατατάχθηκαν στην 11η θέση του αγωνίσματος. Η ελληνική βάρκα τερμάτισε σε 6:38.83. πίσω από αυτές της Ισπανίας (6:31.07), της Δανίας (6:32.22), της Ρωσίας (6:35.46) και της Γαλλίας (6:38.83).

*Οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Ζήσης Μπουκουβάλας πήραν την 6η θέση στον τελικό Β’ και τη 12η συνολικά στη δίκωπο άνευ. Το αποτέλεσμα: Μ. Βρετανίας 6:35.82, Δανία 6:37.33, Λευκορωσία 6:38.74, Γερμανία 6:42.45, Σλοβενία 6:44.11, Ελλάδα 6:44,14