07 Σεπτεμβρίου 2017

Στην φάση των «16» η Ελλάδα μετά τη νίκη επί της Πολωνίας (95-77). Αντίπαλος της γαλανόλευκης στους «16» η Λιθουανία.

Μετά από τρεις σερί ήττες (Γαλλία, Σλοβενία, Φινλανδία) η «γαλανόλευκη» ύψωσε ανάστημα στον «τελικό» με τους Πολωνούς, πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και πέρασε στην φάση των νοκ άουτ αγώνων, όπου το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία στο «Σινάν Ερντέν» της Κωνσταντινούπολης».

Στο πρώτο ματς που έπαιξε σαν... ομάδα, η Ελλάδα νίκησε την Πολωνία με 95-77 και πήρε το «εισιτήριο» για τους «16» του Eurobasket.
Σλούκας και Καλάθης ήταν οι «μπροστάρηδες» της μεγάλης εμφάνισης της Εθνικής. Ο άσος της Φενέρμπαχτσε πέτυχε 26 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ ο πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού έκανε νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 10 ασίστ. ολύ καλός και ο Πρίντεζης που πέτυχε 14 πόντους, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Το κακό πρώτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο δέχτηκε 29 πόντους, δεν επηρέρασε την «γαλανόλευκη» που «μεταμορφώθηκε» στην δεύτερη περίοδο και με... όπλο την καλή άμυνα και τα «τρίποντα» (7/10) κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να προηγηθεί ακόμη και με +8 πόντους (49-41).
Παρά την πίεση που δέχτηκε στην 3η περίοδο η ελληνική ομάδα, όχι μόνο δεν «κατέρρευσε», αλλά όσες φορές οι Πολωνοί ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με +1, η απάντηση των διεθνών ήταν άμεση. Καλάθης και Σλούκας οδηγούσαν με μαεστρία το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που στην τελευταία περίοδο όχι μόνο δεν κινδύνευσε, αλλά πήρε και διαφορά που έφτασε και στο +18.
Η Ελλάδα στο πιο κρίσιμο ματς που έδωσε στην πρώτη φάση του τουρνουά κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ. Τώρα καλείται να διαχειριστεί σωστά την επιτυχία της και με την καλή ψυχολογία που έχει να τα δώσει όλα με τους Λιθουανούς για να περάσει στην οκτάδα.