02 Νοεμβρίου 2023

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 79-77: ''Λύγισαν'' στο τέλος οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 16 πόντους διαφορά, έβγαλε αντίδραση, έφερε το ματς στην ισοπαλία λίγο πριν το φινάλε, όμως γνώρισε την ήττα από την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη με 79-77 για την 6η “στροφή” της Euroleague.

Η τουρκική ομάδα πήρε την νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή της τον Πιέρ, ο οποίος ευστόχησε σε τρία τρίποντα μέσα σε… φρενήρη ρυθμό, προηγήθηκε με 11-1 (3′) και ανάγκασε τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει το πρώτο time out της βραδιάς. Ο Ολυμπιακός έβγαλε μικρή αντίδραση με ενέργειες του Πίτερς και του Κέιναν, μειώνοντας στο 13-6 (5′), όμως οι Τούρκοι ανέβασαν ξανά “στροφές”. Ο Καλάθης με εξαιρετική δημιουργία και άμυνα, αλλά και ο Παπαγιάννης με δυο καρφώματα, έδωσαν πάλι “νταμπλ σκορ” (22-11, 7′) στους γηπεδούχους. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +15 (29-14) για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία έδειχνε να κυριαρχεί.

Η έλευση του Γκος στο παρκέ για τους “ερυθρόλευκους”, έφερε αγωνιστική βελτίωση για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και παράλληλα τη διαφορά στους 11 πόντους (31-20, 12′) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως η Φενέρ βρήκε τις λύσεις και με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν ανέβηκε ξανά στο +16 (36-20, 14′). Οι Πειραιώτες άνοιξαν το roation τους και με πρωτεργάτες τους Μπραζντέικις και Μιλουτίνοφ, μείωσαν αισθητά (39-28, 17′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι” και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο στο +13 (46-33) με καλάθι του Μότλεϊ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές του τους Πίτερς, Κέιναν και την άμυνά του, “έτρεξε” ένα μικρό σερί και έφερε τη διαφορά στους 5 πόντους (48-43, 24′). Ο Παπανικολάου έδωσε πολύτιμη βοήθεια και στις δυο μεριές του γηπέδου, δίνοντας… νέα ομορφιά στο ματς. Ο Πίτερς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Φενέρ στη ρακέτα και στο φινάλε του δεκαλέπτου, ο Κέιναν με εύστοχο τρίποντο, έφερε το ματς στον πόντο (58-57).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σκληρές “μάχες” εκατέρωθεν κοντά και μακριά από τη ρακέτα. Ο Γκος με δυο βολές και μία ασίστ στον Μιλουτίνοφ, έδωσε ενέργεια και σκορ στους φιλοξενούμενους που είχαν συνεχώς το ματς στον πόντο (62-61, 33′). Οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεσή τους με τους Μαντάρ και Ντόρσεϊ, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του και με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, ήρθε η πρώτη ισοπαλία στο ματς σε κομβικό σημείο (71-71, 37′).

Ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο, όμως ο Γκος απάντησε… με το ίδιο νόμισμα (74-74, 38′). H άμυνα της Φενέρ βελτιώθηκε, ο Παπαγιάννης πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε δύσκολη θέση, όμως ο Πίτερς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, μειώνοντας στο καλάθι (79-77, 39′).

Όλα τα ζώδια 02/11

Στη Χερσόνησο ξεκίνησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πινγκ πονγκ Πάρκισον και Αλτσχάιμερ