27 Νοεμβρίου 2021

Ήττα του Εργοτέλη στην Καλαμάτα

Την ήττα γνώρισε ο Εργοτέλης στο Δημοτικό στάδιο Μεσσήνης. Η Καλαμάτα σκοράροντας στις καθυστερήσεις πρώτου και δευτέρου ημιχρόνου επικράτησε με 2-0.
/Bella Pizza
Ήταν η πρώτη ήττα της Κρητικής ομάδας στο πρωτάθλημα μετά την πρεμιέρα (από τη Ρόδο εκτός έδρας) δίνοντας τέλος στο σερί των (τριών) αήττητων αγώνων (δύο νίκες – μία ισοπαλία).

Η Καλαμάτα ευτύχησε να σκοράρει στα “χασομέρια” των δύο ημιχρόνων. Το δεύτερο, δε, τέρμα της είναι για “χάι λάιτ” αθλητικών εκπομπών με τον Αναστασόπουλο να σκοράρει πίσω από τη σέντρα.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:
6′ Αδύναμο σουτ του Παυλίδη, δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Τσέλιος που μπλόκαρε.

7′ Νέο μακρινό σουτ του Παυλίδη, άστοχο.

14′ Ο Κόνραντ σήκωσε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Αναστασόπουλος έδιωξε προτού ο Κοκκίνης πιάσει την κεφαλιά.

22′ Ο Κόνραντ μπήκε στην περιοχή όπου και πλάσαρε χωρίς δύναμη, με τον Ταΐρη να μπλοκάρει.

25′ Δυνατό σουτ του Βουτσά από το ύψος της περιοχής με τον Ταΐρη να αποκρούει με υπερένταση.

34′ Ο Κοκκίνης με σουτ από το ύψος του πέναλτι ανάγκασε τον Μοσέρ να απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

40′ Ο Τσαγκαλίδης σέντραρε, ο Μαρκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, ο Τσέλιος μπλόκαρε.

45+1′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μαρκόφσκι πλάσαρε από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου.

64′ Ο Μπουτσάκης δέχθηκε μπαλιά απ’ τον Πέιο και πάσαρε στον Κόατενγκ, το πλασέ του οποίου εξουδετέρωσε ο Ταΐρης.

66′ Νέα προσπάθεια του Κόατενγκ, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής, με τον Ταΐρη να αποκρούει.

79′ Ο Μπουτσάκης βρήκε τον Ποζατζίδη στην περιοχή, με τον δεύτερο να παίρνει την κεφαλιά αφύλαχτος στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα πάνω απ’ το δοκάρι.

82′ Ο Σκεντεράι επιχείρησε συρτή σέντρα, με τον Μοσέρ να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

90+2′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Αναστασόπουλος με ένα εκπληκτικό σουτ, πίσω από τη σέντρα, βρήκε τον Τσέλιο εκτός εστίας και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

90+4′ Άστοχη η εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη.

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαϊας)
Βοηθοί: Κωσταντόπουλος (Κορινθίας) – Φίλος (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μοσέρ, Τσακαλίδης (76′ Σκεντεράι), Άλβες, Παυλίδης (70′ Μαβινγκά), Έμπερτ (82′ Κόκκορης), Μαρκόφσκι.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (78′ Ποζατζίδης), Κόλα (82′ Πατρινός), Μίκο, Σαρρής, Βουτσάς (57′ Μπουτσάκης), Πέιος, Κοκκίνης (46′ Κωστάνασιος) Κόνραντ, Χοσαμ (57′ Κόατενγκ).