21 Δεκεμβρίου 2022

Ανέτρεψε… ξανά τα δεδομένα ο Πόρος

Νέα νίκη με ανατροπή κατάφερε να σημειώσει ο Πόρος, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Γιούχτα στις Αρχάνες με σκορ 2-1.
Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με το γκολ του Ροβίθη στο 27ο λεπτό, ωστόσο ο Πόρος κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, φτάνοντας έτσι στην τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε μεγάλες συγκινήσεις, καθώς μεταξύ άλλων υποδείχτηκαν δύο πέναλτι ενώ υπήρξε και μία αποβολή. Συγκεκριμένα ο Πόρος απάντησε στο 32’ με το γκολ του Γροσδάνη ενώ στο 40’ αποβλήθηκε ο Φρρόκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Τρίγκα, από τον οποίο οι άνθρωποι του Πόρου έχουν παράπονα ότι η πρώτη που υποδείχτηκε δεν υπήρχε.

grigoris
Οι δύο ομάδες πήραν από ένα πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζαφείρη να αποκρούει την εκτέλεση του Ροβίθη στο 60ό λεπτό, ωστόσο ο Καστελλιαννάκης κατάφερε από τη δική του σειρά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα στο 87’, γκολ που είναι το έβδομο φετινό στην Γ’ Εθνική για τον έμπειρο επιθετικό του Πόρου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17′ Φάουλ Μπάμπη, ο Παπαδομιχελάκης στο δεύτερο δοκάρι έκανε την προβολή, μπλόκαρε ο Κόλλιας.
20′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Ο Μέμμος έφυγε ταχύτατα στην κόντρα, πέρασε στο σπριντ όποιον βρήκε μπροστά του και μπαίνοντας στην περιοχή έκανε την σέντρα – σουτ, απέκρουσε ο Κόλλιας, δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης του Πόρου στο δεύτερο δοκάρι να πάρει το “ριμπάουντ” και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
25′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, στο έδαφος ο Παπαδομιχελάκης, άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί ο Τρίγκας, ασίστ Ροβίθη στον Πλουσή που σούταρε από δεξιά μέσα στην περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
26′ Ο Πλουσης έστρωσε στον Ροβίθη που σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
27′ (1-0) Βαθιά μπαλιά Τζανή στον Δώματα, εκείνος έκοψε με την μία στην περιοχή, πλασέ Ροβίθη στα δίχτυα.
31′ Ο Ροβίθης προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα σε θέση τετ-α-τετ τον πρόλαβε ο Ζαφείρης, έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα.
32′ (1-1) Ασίστ του Καστελλιανάκη, ο Γροσδάνης που μόλις μπήκε στο παιχνίδι γύρισε πανέμορφα το σώμα του και πλάσαρε στην δεξιά γωνία του Κόλλια (1-1).
33′ Τεράστια ευκαιρία για τον Γιούχτα, γύρισμα Δώματα από αριστερά, πλασέ του ολομόναχου στην περιοχή Λιτσκα στην κίνηση, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
41′ Κόρνερ Τουγλή, κεφαλιά του Ρουσσάκη, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι ο Τζανής.
45+4′ Κόρνερ Μέμμου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Παπαδομιχελάκη έξω.
49′ Βολέ του προωθημένου Ρουσσάκη, με πολλά σώματα μπροστά του ο Ζαφείρης έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.
51′ Μακρινό σουτ του Δώματα, μπλόκαρε σταθερά ο Ζαφείρης.
52′ Ο Καστελλιανάκης ελίχθηκε και σούταρε έξω από την περιοχή πάνω από τα δοκάρια του Κόλλια.
56′ Κάθετη του Ροβίθη στον Δώματα που πλάσαρε διαγώνια από αριστερά μέσα από την περιοχή λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ζαφείρη.
59′ Πέναλτι που κέρδισε ο Γιούχτας σε μαρκάρισμα του Μπάμπη στον Γελαδάρη ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή.
60′ Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ροβίθης, τον νίκησε ο Ζαφείρης, έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.
73′ Δυνατό σουτ του Πλουσή έξω από την περιοχή και προς τ’ αριστερά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
78′ Ατομική προσπάθεια Μέμμου από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε χωρίς ισορροπία ψηλά άουτ.
79′ Καλή στιγμή για τον Γιούχτα. Πλασέ Δώματα έξω από την περιοχή, το έβγαλε ο Ζαφείρης.
86′ Πέναλτι για τον Πόρο, σφαίρα μπροστά ο Μέμμος στην κόντρα, απέφυγε τον Κόλλια, πέναλτι και κίτρινη στον τερματοφύλακα του Γιούχτα.
87′ (1-2) Το εκτέλεσε ο Καστελλιανάκης στα δίχτυα, 1-2 ο Πόρος!