01 Οκτωβρίου 2023

Ολυμπιακός - Παναθηναικός 75-51: “Ερυθρόλευκη” κυριαρχία στο Super Cup

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με το εμφατικό 75-51 στον τελικό του Σούπερ Καπ που διεξήχθη στην πρωτεύουσα των Δωδεκανήσων και αναδείχθηκαν υπερπρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος στο κλειστό “Καλλιθέα” της Ρόδου και κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Το “τριφύλλι” έπαιξε ίσως το χειρότερο ημίχρονο της ιστορίας του, έχοντας μόλις 11 πόντους και τρία εύστοχα σουτ εντός πεδιάς. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 20 πόντους (6/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Το σκορ άνοιξε με ένα εύστοχο τρίποντο του Κέιναν. Στο πρώτο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός προηγούταν με 5-4, ενώ οι μάχες… έδιναν και έπαιρναν. Ο Μιλουτίνοφ έφτασε γρήγορα τους έξι πόντους και οδήγησε την ομάδα του στο +5 (9-4, 5′). Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να είναι στο +10 (14-4), μετά από οκτώ λεπτά. Το δεκάλεπτα έληξε στο 16-4, με την εικόνα του ματς να θυμίζει… κάτι από πέρυσι.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν με το πόδι… πατημένο στο γκάζι, ξεκινώντας με 7-0 (23-4, 12′) τη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός ήταν αποκαρδιωτικός στην επίθεση, έχοντας κολλήσει στους τέσσερις πόντους μετά από 16.5 λεπτά (32-4). Ο Λαρεντζάκης πυροβολούσε πίσω από τα 6.75μ. και οδηγούσε την ομάδα του σε ένα θρίαμβο. Στα 2’55” πριν το ημίχρονο, ο Σλούκας… ξεκόλλησε τους “πράσινους” με τρεις εύστοχες βολές (32-7). Ο Αντετοκούνμπο έβαλε το πρώτο καλάθι του “τριφυλλιού” μετά από 17 λεπτά, μειώνοντας σε 32-9 στα 19′. Οι τρεμπλούχοι Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια στο +26 (37-11).

Ο ρυθμός ήταν σαφέστατα υψηλότερος στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ να… ανεβαίνει με μεγάλη ευκολία. Ερνανγκόμεθ, Σλούκας και Λεσόρ βρήκαν καλάθια για τους “πράσινους”, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία διάθεση να δώσει δικαιώματα. Ο Κέιναν πρωταγωνίστησε στην “κόκκινη” επίθεση, με τη διαφορά να μένει σχετικά σταθερή μετά από ένα πεντάλεπτο (47-22, 25′). Η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού έφερε κάποιους πόντους, όμως η απόσταση των “αιωνίων” παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (52-31, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 56-34.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειξαν διάθεση να σπάσουν την… 35άρα. Μάλιστα, έφτασαν δύο φορές στο +30 (64-34, 67-37). Δύο καλάθια του Γκραντ, ο οποίος πήρε αρκετές πρωτοβουλίες, κατέβασαν τη διαφορά (67-40, 35′). Οι παίκτες του Αταμάν έκαναν σερί 11-0 για να μειώσουν σε 67-48, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Βέβαια ήταν πλέον πολύ αργά για να αλλάξει οτιδήποτε, με τον Ολυμπιακό να κατακτά πολύ εύκολα τη νίκη (75-51) και τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Οι “ερυθρόλευκοι” είναι για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά υπερπρωταθλητές Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 12 (1/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Παπανικολάου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (0/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 20 (0/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φαλ (0/3 δίποντα), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Παναθηναϊκός (Έργκιν Αταμάν): Γκάι (0/4 τρίποντα), Σλούκας 9 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 8 (4/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χουάντσο 15 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα (0/3 σουτ), Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 4, Παπαπέτρου (0/2 σουτ), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 3 (1).