06 Φεβρουαρίου 2021

Με νίκη ξεκίνησαν το πρόγραμμα των έξι σερί εκτός έδρας ματς τους οι Μπακς, αφού στο Κλίβελαντ με 105-123 των Καβαλίερς, ανεβαίνοντας στο 14-8.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμα ένα ματς. Ο σούπερσταρ του Μιλγουόκι ολοκλήρωσε το ματς 33 πόντους (12/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ, 3 λάθη. Ακολούθησε σε επίδοση και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 17 πόντους (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι βέβαια δεν μπήκαν ιδιαίτερα καλά από την αρχή, ενώ είχαν 0/7 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 33-26.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το Μιλγουόκι επέστρεψε δυναμικά στο ματς και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ασταμάτητο κοντά στο καλάθι, ολοκλήρωσε την περίοδο με 89-94. Οι γηπεδούχοι σε όλο το διάστημα παρουσίασαν συμπαγή άμυνα και δεν άφησαν τα «ελάφια» να ξεφύγουν.

Στην τέταρτη περίοδο, πάντως, οι Μπακς κατάφεραν να προηγηθούν με +10 (94-104), χάρη σε τρίποντο του Γιάννη, και από εκεί και πέρα το ματς πήρε το δρόμο του για να μετατραπεί σε μία εύκολη επικράτηση για τους φιλοξενούμενους.

Για τους φιλόδοξους και μαχητικούς Καβαλίερς, ο Άντρε Ντράμοντ ήταν εκπληκτικός, μετρώντας 18 πόντους (9/18 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόλιν Σέξτον με 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-26, 63-60, 89-94, 105-123

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπίκερσταφ): Οκόρο 10 (2), Πρινς 12 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντράμοντ 18 (9/18 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σέξτον 19 (1), Γκάρλαντ 13 (1), Οσμάν 12 (2/8 τρίποντα), Γουίντλερ 4, Άλεν 13 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στίβενς 4, Γουέιντ

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 33 (12/22 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ, 3 λάθη), Λόπεζ 13 (5/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 11 (2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόλιντεϊ 17 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτις 14 (7/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Όγκαστιν 7 (1), Κρεγκ 4 (8 ριμπάουντ), Κόνατον, Φορμπς 9 (1/4 τρίποντα), Άνταμς