30 Ιουλίου 2017

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στο Ευρωμπάσκετ U18 πέτυχε η Εθνική Εφήβων, που επικράτησε 71-68 της Φινλανδίας με τον Δημήτρη Μωραΐτη να έχει κομβικό ρόλο στο ματς.

Πλέον, η Εθνική Εφήβων θέλει νίκη κόντρα στη Λιθουανία, την Τρίτη, για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Στα του ματς, η Φινλανδία προηγήθηκε 9-13 με τον Χέινονεν στα 3'14" για το τέλος της τρίτης περιόδου όμως ο Γιώργος Καλαϊτζάκης σκόραρε πέντε σερί πόντους (14-13, 8'02") και η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 19-15 έχοντας 8/12 βολές, 4/11 δίποντα και 9 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα! Στη συνέχεια η Ελλάδα πέτυχε τρία σερί τρίποντα και προηγήθηκε με 28-17, παρ' όλο που ο Μωραΐτης αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα φάουλ.

Οι Φινλανδοί μάζεψαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (31-23) ωστόσο ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης αρχικώς κι εν συνεχεία ο Πιλάβιος με τρίποντο αποκατέστησαν την... τάξη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-30! Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου είχε 28 ριμπάουντ (σ.σ. τα 12 επιθετικά) αντί 19 της Φινλανδίας ενώ ο Γ. Καλαϊτζάκης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι Φινλανδοί αντέδρασαν, άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 14-4 και μείωσαν σε 50-44 με τον Ταχβανάινεν.

Οι αντίπαλοι της ελληνικής ομάδας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μάζεψαν τη διαφορά σε 58-52 στο 30'. Μετά τα 2/11 τρίποντα στο α' μέρος, οι «μπλε» είχαν 4/8 πίσω από τα 6μ.75 στη γ' περίοδο! Μάλιστα ο Γκούσταβσον μείωσε σε 64-61 στα 4'50" για το τέλος ενώ ο Γιαντούνεν έκανε το 66-65 στα 3'05! Ο Χέινονεν έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι κάνοντας το 75-73 στο 39'19", ο Σιργιάμακ σκόραρε για το 77-75 στα 21" όμως οι Γ. Καλαϊτζάκης και Μωραϊτης κλείδωσαν τη νίκη της Εθνικής από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 23 (3 τρίπ., 10 ριμπ., 3 ασ.), Μωραΐτης 14 (0/8 σουτ, 14/16 βολ.), Καμπερίδης 8 (2), Καλαϊτζάκης Π. 9, Δούβλης 1, Πιλάβιος 9 (1), Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 3 (1), Καμπουρίδης 5, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 1.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Πιλαγιαμάκι 8 (1), Αντικάινεν 7 (1), Χέινονεν 14 (1), Γκούσταβσον 27 (4), Βάνινεν, Γιάντουνεν 5 (9 ριμπ.), Σιριαμάκι 2, Λιούκο, Γιάκολα 8, Βίλα, Ταχβανάινεν 7 (1).