16 Σεπτεμβρίου 2016

Το ρεκόρ του Πεκίνου, όσον αφορά στην κατάκτηση χρυσών μεταλλίων, ισοφάρισε η Ελλάδα μετά την πρωτιά του Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη στα 100μ. πεταλούδα S9. Όπως συνέβη στο Πεκίνο έτσι και στο Ρίο πέντε αθλητές έχουν βρεθεί στο υψηλότερο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών και μάλιστα όχι μόνο στα? δημοφιλή αθλήματα του στίβου και της κολύμβησης.

Κι όλα αυτά ενώ απομένουν άλλες δύο ημέρες για την ολοκλήρωση των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων «Ρίο 2016» και οι αγωνιστικές «χρυσές» προκλήσεις είναι πάρα πολλές.

Τα χρυσά  ελληνικά μετάλλια ανά διοργάνωση:

ΑΤΛΑΝΤΑ 1996

Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996, ακούγεται για πρώτη φορά ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας. Ο Δημήτριος Κωνσταντάγκας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία και έγραψε Ιστορία ως ο πρώτος Ελληνας «χρυσός» Παραολυμπιονίκης.

ΣΙΔΝΕΪ 2000

Ο κολυμβητής Κωνσταντίνος Μάριος Φύκας αναδείχθηκε «χρυσός» Παραολυμπιονίκης στα 50μ. και 100μ. ελεύθερο, ενώ οι επιτυχίες συνεχίστηκαν με τον Στέφανο Αναργύρου να κατακτά την πρώτη θέση στη σφαιροβολία και τον Αθανάσιο Μπαράκα να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο άλμα εις μήκος.

ΑΘΗΝΑ 2004

Η κολύμβηση ήταν το άθλημα που πρόσφερε τα χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση της Αθήνας με πρωταγωνιστές του Χαράλαμπο Ταϊγανίδη (2) και Χρήστο Ταμπαξή (1).

ΠΕΚΙΝΟ 2008

Η πιο επιτυχημένη ελληνική παρουσία στην Ιστορία των Παραολυμπιακών Αγώνων. Τα ελληνικά «χρώματα» κατέκτησαν συνολικά 24 μετάλλια, εκ των οποίων πέντε χρυσά, που χάρισαν στην Ελλάδα την 20η θέση στην γενική κατάταξη μεταξύ 148 χωρών. Τα ελληνικά χρυσά μετάλλια ήρθαν σε δύο αγωνίσματα και συγκεκριμένα σε στίβο και κολύμβηση.