13 Απριλίου 2024

ΟΦΗ: Ηττήθηκε 3-0 σετ από τον Πανιώνιο και η άνοδος στη Vollley League θα κριθεί στο ΒΑΚ (17/4)

Η ομάδα βόλει του ΟΦΗ ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πανιώνιο στην Αθήνα και η άνοδος στη Vollley League θα κριθεί στον τρίτο τελικό που θα γίνει στο Βαρδινογιάννειο την προσεχή Τετάρτη (17/4).

Ο ΟΦΗ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι, που έγινε σε ένα γεμάτο γήπεδο, με εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Στα δύο πρώτα σετ η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια. Στο πρώτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 8-8, αλλά το 12-11 έγινε 15-11 με καλό μπλοκ των γηπεδούχων που έκτοτε δεν απειλήθηκαν για να φτάσουν στο 25-20.

Στο δεύτερο υπήρχε ισορροπία μέχρι το 7-7 με τον Πανιώνιο να προσπερνά 9-7 και να ξεφεύγει με 12-9 φτάνοντας στο 19-16. Εκεί ο ΟΦΗ με επιμέρους σκορ 1-4 ισοφάρισε σε 20-20, ωστόσο οι “κυανέρυθροι” απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 (23-20) και έκλεισαν το σετ με 25-22.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 3-0 και 8-1, όμως ο ΟΦΗ όχι απλά ροκάνισε τη διαφορά (9-7), αλλά προσπέρασε με 15-16. Οι κρητικοί όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό κι ο Πανιώνιος με καλό μπλοκ έκανε επιμέρους σκορ 5-1 για το 20-17 φτάνοντας στο τελικό 25-22 για το 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Τσίτσικας.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 25-22