18 Φεβρουαρίου 2022

Γεμάτο ήταν το πρόγραμμα των αγώνων του NBA για ακόμη μια ημέρα με τη νίκη των Ντάλας Μάβερικς επί των Πέλικανς με 125 – 118 να ξεχωρίζει.

Οι Μάβερικς ήταν κυριολεκτικοί σαρωτικοί με τον Λούκα Ντόντσιτς να αποδεικνύει πως διανύει μια από τις καλύτερες περιόδους φορμαρίσματος σημειώνοντας 49 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ χαρακτηριστικό είναι πως τους 19 εξ αυτών τους πέτυχε στην πρώτη περίοδο.

Από εκεί και πέρα, χρειάστηκε η δεύτερη παράταση προκειμένου οι Μαιάμι Χιτ να φτάσουν στη νίκη στον αγώνα κόντρα στους Χόρνετς με 111-107.

Κορυφαίος για τους νικητές στην αναμέτρηση ήταν ο Λάουρι που είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ για τους Χόρνετς ξεχώρισε ο Μπρίτζες με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μεγάλο διπλό σημείωσαν και οι Γουίζαρντς στην έδρα των Νετς, φεύγοντας από το Μπρούκλιν με 117-103.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι στην συγκεκριμένη αναμέτρηση και η ομάδα των Γουίζαρντς κατάφερε να φτάσει στη νίκη με τον Χατσιμούρα να έχει 20 πόντους.

Την εντός έδρας ήττα γνώρισαν και οι Μιλγουόκι Μπακς από τους Σίξερς με 120-123 παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Τέλος, στην αναμέτρηση που έκλεισε το σημερινό πρόγραμμα, οι Λος Άντζελες Κλίπερς ισοπέδωσαν τους Χιούστον Ρόκετς με 142 – 111 και πανηγύρισαν μια σπουδαία από κάθε άποψης νίκη.