31 Ιουλίου 2021

Τόκιο 2020: Επικράτησαν των Γαλλίδων με 45-41
Αγγελική Βύζικα

Η Ρωσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό σπάθης γυναικών, στο τουρνουά ξιφασκίας των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Οι Όλγκα Νικίτινα, Σοφία Ποζντνιάκοβα και Σοφία Βελικάγια (αναπληρωματική η Σβετλάνα Σεβέλεβα) νίκησαν 45-41 τη Γαλλία (Μανό Μπρουνέ, Σεσίλια Μπερντέ, Σαρλότ Λεμπάχ και αναπληρωματική η Σάρα Μπαλζέρ) στον τελικό του αγωνίσματος και χάρισαν στην ομάδα της Ρωσικής Ολυμπιακής Επιτροπής το δεύτερο διαδοχικό χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο ομαδικό της σπάθης γυναικών. Η Σοφία Βελικάγια ήταν μέλος και της τετράδας της Ρωσίας που πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο το 2016 στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Νότια Κορέα, η οποία επιβλήθηκε 45-42 της Ιταλίας στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Είναι χαρακτηριστικό το tweet της γαλλικής τηλεόρασης που συγχαίρει τα «κορίτσια της» για αυτό το μετάλλιο