03 Ιουλίου 2022

Η Άννα Ντουντουνάκη με χρόνο 29.95 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν - Αργυρό μετάλλιο για την Σοφία Γεωργοπούλου στην άρση βαρών και χάλκινο στην πυγμαχία για τον Βαγγέλη Νανιτζανιάν

Η Αννα Ντουντουνάκη κυριάρχησε στον τελικό των 50μ. πεταλούδα και με χρόνο 25.95 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας πίσω της τις Ιταλίδες Βιόλα Σκότο ντι Κάρλο (26.25) και Σόνια Λακιντάνα (26.38) στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Ο Κώστας Μερετσόλιας στα 50μ. πρόσθιο τερμάτισε σε 27.93 και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση. Πέμπτος τερμάτισε και ο Ανδρέας Βαζαίος στα 100μ. ελεύθερο με 49.50, ενώ η Χαρά Αγγελάκη έμεινε στην όγδοη θέση των 100μ. πρόσθιο με 1:09.88.

Στο μεταξύ, ο Βαγγέλης Νανιτζανιάν κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 91κ. της πυγμαχίας.