Η κυπριακή ομάδα ισοφάρισε στο 65' με τον Αντρέ Άλβες, ενώ ο Ανανίτζε είχε δώσει προβάδισμα στους Ρώσους από το 38ο λεπτό. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Μόσχα την προσεχή Πέμπτη (4/08).
Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με 2-1 από την Γκράσχοπερς στην Ελβετία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3o προκριματικό γύρο του Europa League.
Ο Απόλλων έχασε πέναλτι με τον Άλεξ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (10΄) και σαν να μην έφτανε αυτό στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στον αγώνα με τον Ταμπάκοβιτς.
Η ομάδα της Κύπρου, όμως, δεν τα παράτησε και στο 73΄ με καρφωτή κεφαλιά του Γκίε κατάφερε να ισοφαρίσει.
Η Γκρασχόπερς εκμεταλευόμενη το γεγονός πως ο Απόλλων έπαιζε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτα του αγώνα, μετά την αποβολή του Σατσέτι με 2η κίτρινη στο 87΄, κατάφερε να πάρει την νίκη στις καθυστερήσεις (90+3΄) με το γκολ του Λαβανσί. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 4/8 στην Κύπρο.
Στους πρώτους αγώνες του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 4 Αυγούστου):
Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία) 0-0
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία) 1-1
Ζαγκλέμπιε Λούμπιν (Πολωνία)-Σεντερίσκε (Δανία) 1-2
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-0
Γέλγκαβα (Λετονία)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) 1-1
Αούστρια Βιένης (Αυστρία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 0-1
Λιλ (Γαλλία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 1-1
Ολεκσάντριγια (Ουκρανία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-3
Χεράκλες (Ολλανδία)-Αρούκα (Πορτογαλία) 1-1
Τορπέντο Ζόντινο (Λευκορωσία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία) 0-0
Γκέτεμποργκ (Σουηδία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 1-2
Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Ριέκα (Κροατία) 0-0
Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) - Κράσνονταρ (Ρωσία) 0-3
Γκρασχόπερς (Ελβετία)-Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 2-1
Λουκέρνη (Ελβετία)-Σασουόλο (Ιταλία) 1-1
Βοϊβοντίνα (Σερβία)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) 1-1
Γκενκ (Βέλγιο)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) 1-0
Οσμανλισπόρ (Τουρκία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 1-0
Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ) - ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία) 1-0
Παντούρι (Ρουμανία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1-3
Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) 2-0
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)-Μπρόντμπι (Δανία) 1-0
Βιντεότον (Ουγγαρία)-Μίντιλαντ (Δανία) 0-1
Γάνδη (Βέλγιο)-Βιτορούλ Κονστάντσα (Ρουμανία) 5-0
Αλκμάαρ (Ολλανδία)-ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΛΛΑΔΑ) 1-0
Αμπερντίν (Σκοτία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) 1-1
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 2-1
Σεντ Ετιέν (Γαλλία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-0
Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 1-2