31 Οκτωβρίου 2016

Στο γήπεδο χωράφι του Μάλεμε, ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 80' με τον Βουό, κρατούσε στα χέρια του τους πολύτιμους τρείς βαθμούς, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88' με τον Μίλιτς, σε μια φάση για την οποία φωνάζει ο ΟΦΗ, καθώς είχε προηγηθεί κοντρόλ της μπάλας με το χέρι, απο τον Τσερκέζο, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα για να μπεί το γκολ της ισοφάρισης (1-1), που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε δυσκολίες στο βαρύ τερέν, αλλά  πήρε τα ηνία  στην επανάλληψη, πίεσε επιθετικά με την είσοδο τον Ράντι και Χαντί, τον αντίπαλο του, κατάφερε να σκοράρει στο 80', αλλά τελικά δέχθηκε το γκολ στο φινάλε και έμεινε με την πίκρα της ισοπαλίας.

Το ξεκίνημα του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Football league, δεν ήταν νικηφόρο, αλλά η κρητική ομάδα έχει στην έδρα της, δυο παιχνίδια με Καλλονή και Πανθρακικό, στα οποία θα επιχειρήσει να ρεφάρει τους χαμένους βαθμούς στα Χανιά.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Διαιτητής: Μιχαηλίδης (Bοιωτίας)

Kισσαμικος: Λαζαρίδης, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσερκέζος, Σεληνιωτάκης, Γκούμας, Κουρέλας, Κίκε, Ντιάγκο, Μάντζης (70' Μίλιτς), Θέος (73' Βλάχος).

Στον πάγκο οι: Πολίτης, Παγώνης, Βλάχος, Ενγκουεμ, Μίλιτς, Μαρτίνεθ, Πονκόνγκ.

ΟΦΗ: Δάφκος, Μίκιτς, Βαλλιάνος, Φαζός, Κώτσιος, Οστοιτς, Νάστος, Αντουκόρ, Μασάδο (70' Χαντί), Βουό, Ογκμποε (70' Ράντι).

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Μιλοσάβλιεφ, Ράντι, Μπουρσέλης, Κοιλιάρας, Χαντί, Μάνος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2' Κεφαλιά του Μάντζη, η μπάλα πολύ πάνω απο τα δοκάρια του Δάφκου.

Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση το πρώτο δεκάλεπτο. Βαρύ το γήπεδο.

14' Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Σούτ του Ογκμποε μέσα απο την περιοχή μπλοκάρει στην εστία του ο Λαζαρίδης.

20' Ο ΟΦΗ ζητάει  φάουλ στον Ογκμποε σε μαρκάρισμα απο πίσω στο ύψος της περιοχής, όχι λέει ο διαιτητής!

24' Ο Κώτσιος προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Κίκε, ο οποίος μπηκε μέσα στην περιοχή και έφτασε απέναντι στον Δάφκο.

26' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Γκούμα, να πλασάρει απο το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει σύριζα άουτ απο το αριστερό κάθετο δοκάρι.

40' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σέντρα Μικίτς, σούτ του Βουό, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και φεύγει κόρνερ.

42' Κίτρινη κάρτα σε Λαζαρίδη και Βουό απο το διαιτητή.

43' Κιτρινη κάρτα στον Κίκε.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0 στη λασμπομαχία στο γήπεδο του Μάλεμε.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες.

52' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ογκμποε πατάει ωραία τη μπάλα για τον Βουό, ο οποίος σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ!

58' Κίτρινη κάρτα στον Βαλλιάνο.

60' Ωραία ενέργεια του Ογκμποε και σέντρα για τον Αντουκόρ,ο οποίος σουτάρει αλλά ο Λαζαρίδης μπολκάρει.

68' Aπευθείας χτύπημνα φάουλ του Τιάγκο,ο Δάφκος διώσνει σε κόρνερ.

70' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα οι Ράντικαι Χαντί, έξω οι Ογκμποε και Μασάδο.

74' Κίτρινη κάρτα στον Οστοιτς.

75' Φάουλ του Σταθάκη, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και φεύγει κόρνερ.

76' Κεφαλιά του Παντελάκη, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ωραία σέντρα του Βαλλιάνου για τον Βουό και αυτός με  το στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

88' Το 1-1 για τον Κισσαμικό. Ο Τσερκέζος κοντρολάρει με χέρι τη μπάλα, βγάζει τη σέντρα και ο Μίλιτς με κοντινή προβολή κάνει το 1-1.

Δικαιολογημένες οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΟΦΗ για χέρι στο κοντρόλ του αμυντικού του Κισσαμικού, πριν βγάλει τη σέντρα.

Ο διαιτητής αποβάλει τον τεχνικό διευθυντή του ΟΦΗ Σταύρο Λαμπράκη.