17 Νοεμβρίου 2023

Τρίτη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό στη Euroleague, με 90-76 κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια

Ο Λυσάνδρου για την ατζέντα του ΟΦΗ: Συζήτηση με Νταμπράουσκας για ανανέωση και απόφαση για μεταγραφές!
Με ένα σούπερ τελευταίο 10λεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη διαδοχική του νίκη στην Euroleague, επικρατώντας της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 90-76 για την 9η αγωνιστική, «προσγειώνοντας» απότομα τους Ιταλούς (ρεκόρ 6-3), οι οποίοι προέρχονταν από τον θρίαμβο στον ιταλικό «εμφύλιο» με την Αρμάνι Μιλάνο.

Αν και για 32 λεπτά η ιταλική ομάδα είχε βάλει δύσκολα στους «πράσινους» έχοντας βρεθεί και στο +5 (62-67), η συνέχεια ήταν... καταπράσινη. Το ΟΑΚΑ πήρε «φωτιά», οι παίκτες του Αταμάν έβαλαν φτερά στα πόδια τους και μετέτρεψαν την αγχωτική βραδιά σε πραγματικό... πάρτι!

Αρχικά με σερί 13-0 έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, πήραν το προβάδισμα στο σκορ και έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για την Βίρτους. Ο Ντίνος Μήτογλου επιβεβαίωσε το «beast mode» στο οποίο βρίσκεται έχοντας νέο double double στην στατιστική του με 24 πόντους (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), 10 ριμπάουντ και μόλις 1 λάθος!

Εκείνοι ωστόσο που ευθύνονται για το μεγάλο come back στην τελευταία περίοδο ήταν οι Κώστας Σλούκας (11π., 4ασ.) και Ματίας Λεσόρ (10π., 9ριμπ.) οι οποίοι έβαλαν το κερασάκι στην πράσινη τούρτα.

Για ένα ακόμη ματς ο Τζέριαν Γκραντ ξεκίνησε ορεξάτος και ήταν εκείνος που έδινε τον ρυθμό στην «πράσινη» επίθεση χάρη στις συνεργασίες του με τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι. Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν από το πεντάλεπτο είχε μοιράσει τέσσερις ασίστ (!) με τον Πολωνό σέντερ να «τελειώνει» τις φάσεις. Βέβαια στην αντίπερα όχθη υπήρχε αμυντικό πρόβλημα, ειδικά μέσα στη ρακέτα με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να μην μπορούν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς. Στην εξίσωση μπήκε και ο Κέντρικ Ναν ο οποίος έκανε καλό ξεκίνημα στο ματς ως «πενταδάτος» και βοήθησε ώστε να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 21-15 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Πολύ καλό ημίχρονο έκανε και ο Ντίνος Μήτογλου ο οποίος προσπαθούσε να ξεσηκώσει και την εξέδρα. Και το έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μαζί με τον Κέντρικ Ναν αποτελούσαν τα επιθετικά όπλα του Παναθηναϊκού και ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για να φτάσει για πρώτη φορά ο δείκτης του σκορ και στους +8 πόντους (34-26 και 36-28) αλλά ένα 0-5 της Βίρτους «ψαλίδισε» την διαφορά (36-33) και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα.

Έως και το τέλος του ημιχρόνου (45-42) δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα καθώς η διαφορά κυμαίνονταν στους +3 και +5 πόντους για την ελληνική ομάδα. Ο Κέντρικ Ναν είχε στο πρώτο μισό του ματς 11 πόντους με 4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 17:22 λεπτά που είχε αγωνιστεί! Ο Μήτογλου συνέχιζε το... βιολί του (12π, 3/4δίπ., 1/2τρ., 3/3β., 6ριμπ., 1λ.) ωστόσο δεν υπήρχε αντίδοτο, ούτε για τον Μπελινέλι ο οποίος ήταν άκρως αποτελεσματικός από την περιφέρεια (11π, 2/4τρ., 3ασ.) αλλά ούτε και για τον Σενγκέλια (9π., 5ριμπ.) ο οποίος έκανε ζημιά από το «ζωγραφιστό».

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με 11/21 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 14/14 βολές (!) 12-6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη (σ.σ. 2 ασίστ και 4 λάθη στην 2η περίοδο). Αντίστοιχα η Βίρτους είχε 14/21 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/9 βολές, 12-5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη ύστερα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περίοδο ο Μάρκο Μπελινέλι με δύο σερί τρίποντα έφερε την Βίρτους μπροστά στο σκορ (47-48 στο 22'). Όπως φάνηκε καθ' όλη τη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια και δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η Βίρτους ήταν πιο σκληρή στην άμυνά της σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που στα πρώτα εννέα λεπτά της περιόδου είχε «μηδέν» φάουλ. Αποτέλεσμα; Η ιταλική ομάδα να βρεθεί στο +4 (59-63) πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 62-63 με τρίποντο του Βιλντόζα.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ίδια. Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο καθώς η Βίρτους 4-0 σερί και ενώ είχαν μεσολαβήσει άστοχες επιθέσεις των «πρασίνων» και μάλιστα σε ελεύθερα σουτ. Οι Ιταλοί βρέθηκαν στο +5 (62-67 στο 32') και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι. Το «τριφύλλι» απάντησε με δικο του 13-0 (γκολ φάουλ Γκριγκόνις, λέι απ Μήτογλου, έξι σερί πόντοι του Λεσόρ, τζαμπ σουτ Σλούκα) για το «πράσινο» +8 (75-67) στο 36'.

Ο Χάκετ με γκολ-φάουλ σταμάτησε το «πράσινο» ξέσπασμα και το σερί του 13-0 μειώνοντας για την Βίρτους σε 75-70 στα 4:12 πριν από το τέλος του ματς. Παρόλα αυτά η διαφορά έφτασε και στο +12 για τον Παναθηναϊκό στα 2:26 πριν από το τέλος βάζοντας τους τίτλους τέλους του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76