12 Οκτωβρίου 2020

Ο Άγγλος Τάιλερ Χάτον αντιστάθηκε στην πίεση του Γάλλου Βίκτορ Πέρεζ στον τελευταίο γύρο και πήρε τη νίκη με διαφορά τεσσάρων χτυπημάτων

Μπαίνοντας στον τελικό γύρο με πλεονέκτημα τριών χτυπημάτων, ο Χάτον ήταν εξαιρετικός στο κοντό παιχνίδι με έξι birdies και επίδοση 5-under-par 67 στο Γουέντγουορθ με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει με συνολική επίδοση 19-under. Ο Πέρεζ, ο οποίος μοιράστηκε πολλές φορές την κορυφή στον τελευταίο γύρο, αναγκάστηκε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση μετά τα bogey στην 13η και 17η τρύπα.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Χάτον εκπλήρωσε ένα παιδικό του όνειρο καθώς πήγαινε να παρακολουθήσει το τουρνουά από ηλικία πέντε ετών ενώ με αυτό τον τίτλο βρέθηκε για πρώτη φορά στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης, δύο ημέρες πριν τα 29α γενέθλιά του.

Ο Άγγλος Άντι Σάλιβαν και ο πρωτοπόρος στο Race to Dubai, ο Πάτρικ Ριντ, μοιράστηκαν την τρίτη θέση στα 14-under, ενώ ο Ίαν Πάουλτερ απέφυγε το bogey και κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ο πρωταθλητής του βρετανικού όπεν Σέιν Λόουρι και ο Άγγλος Τόμι Φλίτγουντ έκλεισαν με 73 χτυπήματα και βρέθηκαν στα 9-under