11 Δεκεμβρίου 2020

Δεν έπιασε όμως τα όρια για Τόκιο αύριο μετέχει στα 100μ. ύπτιο

Ο Έλληνας κολυμβητής Βαγγέλης Μακρυγιάννης παίρνει μέρος στο γαλλικό πρωτάθλημα κολύμβησης, που διεξάγεται, στην 50άρα πισίνα, του Σεν Ραφαέλ. Σήμερα στην πρεμιέρα των αγώνων συμμετείχε στα 200μ. ύπτιο όπου και πέρασε στον Α’ τελικό, όπου κολύμπησε το απόγευμα κατεβαίνοντας τα 2’, καθώς τερμάτισε σε 1: 59.90 βελτιώνοντας το πρωϊνό 2:00.32. Διατήρησε όμως τη θέση του καθώς 5ος ήταν στον πρωινό αγώνα, 5ος και στον απογευματινό.

Ο 20άχρονος κολυμβητής μετέχει με τα χρώματα της Αμιέν και αύριο θα πάρει μέρος στο 100άρι του αγωνίσματος με την ελπίδα να συνεχίσει την παρουσία του σε τελικό και να πιάσει και το όριο, για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Την πρώτη θέση πήρε ο Τζεφρουά Ματιό με 1:57.07, τη 2η θέση ο Γιοάν Νουέ Μπρουγιάρ με 1:57.56 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Μιέν Τομάς με 1:57.96.