11 Απριλίου 2017

Το ασημένιο μετάλλιο στο Σουηδικό πρωτάθλημα κατηγορίας ΟΠΕΝ που διεξάγεται στη Στοκχόλμη, κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου, αφού στον τελικό των 100μ. ύπτιο τερμάτισε σε 55.05.

Το ασημένιο μετάλλιο στο Σουηδικό πρωτάθλημα κατηγορίας ΟΠΕΝ που διεξάγεται στη Στοκχόλμη, κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου, αφού στον τελικό των 100μ. ύπτιο τερμάτισε σε 55.05, μόλις λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον Λιθουανό, Ντάνας Ράψις (54.47), ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Σουηδός, Γκουστάβ Χόκφελτ, με επίδοση 55.50.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά ο Έλληνας πρωταθλητής στην διοργάνωση, αφού έχει ακόμη ένα ασημένιο στα 50μ. ύπτιο. Η Νόρα Δράκου στον β' τελικό των 50μ. ελεύθερο ήταν 2η και κατέλαβε συνολικά την 10η θέση στο αγώνισμα με επίδοση 25.71.

Οι αγώνες συνεχίζονται σήμερα (11/4) με 3 ακόμη ελληνικές συμμετοχές (Δράκου 100μ. ελεύθερο, Δημητρίου 800μ. ελεύθερο, Ντουντουνάκη 200μ. πεταλούδα).