20 Μαΐου 2021

Ευρωπαϊκό Παρά-κολύμβησης – «Μαδέιρα 2020»: «Χάλκινος» ο Παναγιώτης Χριστάκης

Το καλό τριτώνει, σύμφωνα με το γνωστή λαϊκή ρήση και έτσι και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης είπε να τριτώσει τα χρυσά του μετάλλια, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά- κολύμβησης, που φιλοξενείται για 5η ημέρα στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας. Ο Εβρίτης «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, ήταν εντυπωσιακός σε ακόμη ένα αγώνισμα της μεγαλύτερης διοργάνωσης πριν από τους Αγώνες του Τόκιο, φτάνοντας και πάλι στην κορυφή.

Έτσι μετά τα 100μ. πεταλούδα και τα 100μ. ελεύθερο, ο Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S8, την ίδια στιγμή που ο Παναγιώτης Χριστάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S6. Με τα σημερινά (Πέμπτη, 20/5) μετάλλια, η Ελλάδα έφτασε τα εννέα έως τώρα στη διοργάνωση, τέσσερα εκ των οποίων χρυσά.

Το τρίτο του Μιχαλεντζάκη

Ο Μιχαλεντζάκης, όπως συνέβη στον προκριματικό (26.89) έτσι και στον τελικό δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους του. Με εντυπωσιακή εκκίνηση, έφτασε πρώτος στον τερματισμό με επίδοση 26.84, αφήνοντας στη 2η θέση τον Ρώσο Νικολάεφ (27.06) και στην τρίτη τον Ουκρανό Ντουμπρόφ (27.45).

Το χάλκινο του Χριστάκη

Ο Παναγιώτης Χριστάκης, αν και μπήκε στον τελικό με την 6η επίδοση των προκριματικών (32.44), κατάφερε να βρεθεί στα μετάλλια των 50μ. ελεύθερο S6. Ο χρόνος του στον τελικό ήταν 32.12. Αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό μετάλλιο για τον Χριστάκη στο συγκεκριμένο αγώνισμα την τελευταία 5ετία, αφού το 2016, στο ίδιο κολυμβητήριο, βρέθηκε στη 2η θέση. Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Γιώργος Σφαλτός, ο οποίος κατετάγη 5ος με 32.33.

Οι υπόλοιποι Έλληνες και τα πανελλήνια ρεκόρ

Την 4η θέση στα 100μ. πρόσθιο SB5, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέλαβε η Μαρία Τσάκωνα. Ο χρόνος της στον τελικό ήταν 2:00.72. Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στην ίδια με 2:03.62, από τις 18 Οκτωβρίου 2020 στην Αθήνα. Νέο εθνικό ρεκόρ σημείωσε και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, στα 100μ. ελεύθερο S12. Ο χρόνος του στον τελικό ήταν 55.64, βελτιώνοντας το ρεκόρ που είχε σημειώσει στον πρωϊνό προκριματικό με 55.78.

Η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα μετάλλια στη διοργάνωση, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στα 50μ. ελεύθερο S4, όπου κατέλαβε την 4η θέση με 46.38. Στα 50μ. ύπτιο S1, ο Δημήτρης Καρυπίδης κατετάγη 4ος με 1:28.22, ενώ μια θέση πιο κάτω βρέθηκε ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης (1:58.35).

Ακόμη, η Ευαγγελία Χιώτη ήταν 7η στα 50μ. ελεύθερο S13 με 29.40, ενώ η Ευθυμία Γκουλή, κατέλαβε την 8η θέση στον τελικό των 400μ. ελεύθερο S9 με 5:40.87. Εκτός τελικού στα 100μ. πρόσθιο SB5, έμεινε ο Σφαλτός, με τον 9ο χρόνο των προκριματικών με 2:02.61.