22 Ιουλίου 2017

Η Εθνική μπάσκετ ρΝέων Ανδρών επικράτησε άνετα με 77-56 της Ισπανίας στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο και προκρίθηκε στον αυριανό(23/7) τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ (23/7, 21:15). Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Βασίλης Χαραμπόπουλος με 19 πόντους.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με «όπλο» της την πολύ καλή άμυνα, που οδήγησε τους Ισπανούς σε αρκετά λάθη, κατάφερε γρήγορα να πάρει διψήφια διαφορά πόντων (13-3 στο 5΄). Στη συνέχεια η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα σερί 7-0 έκανε το σκορ 24-9 (8΄), αλλά οι Ισπανοί στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου πέτυχαν 5 «αναπάντητους» πόντους και μείωσαν σε 24-14 (10΄).
Στην δεύτερη περίοδο η Εθνική συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και αν και δεν ήταν τόσο αποτελεσματική στην επίθεση κατάφερε σχετικά εύκολα να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, και να πάει στα αποδυτήρια στο +13 (37-24 στο 20΄).
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε με την ίδια προσήλωση στην άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Καρρά, Χαραμπόπουλο και Κόνιαρη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση, κατάφερε να αυξήσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της στους 15 πόντους (60-45 στο 30΄).
Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί, που ήταν εγκλωβισμένοι από την άμυνα της Εθνικής, έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και έτσι οι Έλληνες με την ψυχολογία στα ύψη «καθάρισαν» εύκολα τον αγώνα. Σε όλη την διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 19 πόντους και έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο τελικό 77-56, που της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24, 60-45, 77-56
 ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Φλιώνης 4, Καρράς 16 (8/10 δίπ.), Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3)(, Μουράτος 4, Τάταρης 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ναβάρο): Ντε Λα Ρουά, Γκαρσία 12 (1 τρίπ., 3/13 σουτ), Λόπεθ 5, Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4 (1/5 σουτ), Σορόγια, Μάρτι 12, Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαζάιρα 3 (1).