29 Απριλίου 2024

Κυπελλούχος Κρήτης στο σκάκι ο ΟΦΗ

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση που έδειξε το πάθος, την αφοσίωση και το πνεύμα ομαδικότητάς της, η ομάδα σκακιού του ΟΦΗ κατέκτησε το Κύπελλο Κρήτης, κερδίζοντας τον τίτλο του πρωταθλητή, για τη φετινή σεζόν.

Τώρα, με την επιτυχία αυτή η ομάδα σκακιού του ΟΦΗ προετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την επόμενη πρόκληση, στο Κύπελλο της Ελλάδας.

Η πορεία προς την κατάκτηση του Κυπέλλου Κρήτης, δεν ήταν εύκολη αλλά η σκακιστική ομάδα του ΟΦΗ ανταποκρίθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Με καλές επιδόσεις, οι παίκτες του ΟΦΗ κατάφεραν να ξεπεράσουν τις προκλήσεις και να κυριαρχήσουν στη σκακιέρα σε όλες τις αναμετρήσεις.
Συγκεκριμένα, στον 1ο γύρο ο ΟΦΗ κέρδισε με 3,5-0,5 το ΣΟ ΛΕΩΝ ΚΑΝΤΙΑ, στο 2ο γύρο κέρδισε με 3,5-0,5 τον ΑΟ ΚΥΔΩΝ.

Έτσι πήρε την πρόκριση για το Final 4 Κυπέλλου που διεξήχθη 27-28 Απριλίου στο Apollonia Ηotel στην Αμμουδάρα Γαζίου.
Στον 3ο γύρο-ημιτελικό, ο ΟΦΗ κέρδισε με 3-1 το ντέρμπι με την ομάδα του ΣΟ Ηρακλείου και στον 4ο και τελευταίο γύρο, στον τελικό κέρδισε τη ΣΑ Γαζίου με 2,5-1,5.