×

Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 603
14 Δεκεμβρίου 2015

Λεβαδειακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Μετά από 3 σερί νίκες, εντός κι εκτός των συνόρων, ο «δικέφαλος» του Βορρά δεν κατάφερε να φτάσει στο στόχο του, απέσπασε την 2η ισοπαλία μακριά από την Τούμπα κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην 2η θέση. Από 2 σερί νίκες προερχόταν και ο Λεβαδειακός, που δεν... χαλάστηκε από το βαθμό απέναντι σε ένα σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στον ΠΑΟΚ, με τον Ροντρίγκες στο 13΄ να μπαίνει από δεξιά, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Τσιντώτας ήταν σε σωστή θέση κι απομάκρυνε με γροθιές. Το ματς ήταν νευρικό και με πολλά λάθη στη συνέχεια και από τις δύο ομάδες. Ο «δικέφαλος» προσπαθούσε κυρίως από δεξιά με τον Ροντρίγκες να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, από την άλλη η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε μεν 7 τελικές (οι 3 προς την εστία), αλλά «καθαρή» ευκαιρία δεν είχε στο πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 30΄, σε γύρισμα του Ντομοβτσίσκι η μπάλα βρήκε στον Μαλεζά χωρίς να είναι ξεκάθαρο ούτε από το τηλεοπτικό ριμπέι εάν υπήρξε παράβαση (χέρι). Η καλύτερη φάση για τους Βοιωτούς στο διάστημα αυτό σημειώθηκε στο 36΄ με το σουτ του Μάντζιου να μπλοκάρει ο Όλσεν.

Με τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Μετά τη σέντρα του Μυστακίδη από δεξιά, στο 48΄, ο Αθανασιάδης εντελώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα άουτ. Όπως συνέβη και στο πρώτο μέρος, σιγά-σιγά ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και το παιχνίδι κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπερμπάτοφ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, αλλά ο Αρετόπουλος υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Βούλγαρου στον Τριποτσέρη και δε μέτρησε το τέρμα, παρά τις διαμαρτυρίες των «ασπρόμαυρων».

Διαιτητής: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Μουλόπουλος - Κάτσε, Αθανασιάδης, Λέοβατς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Α.Μάντζιος): Τσιντώτας, Στάθης, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Ουόν, Νικολάου, Μουλόπουλος, Γιακουμάκης (90'+5 Τόπι), Μίνγκας (87΄ Γιάχιτς), Μάντζιος, Ντομοβτσίσκι (78΄ Καψάσκης)

ΠΑΟΚ (Ι.Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Τζιόλης, Λέοβατς, Κάτσε, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες (46΄ Μυστακίδης), Σάμπο (80΄ Πέλκας), Μακ, Αθανασιάδης (68΄ Μπερμπάτοφ)