15 Οκτωβρίου 2016

Με γκολ του Χαντί στο 48' ο ΟΦΗ αναδείχθηκε νικητής στο κρητικό φιλικό ντέρμπι στα Περβόλια με τον ΑΟΧανιά (0-1)και έδειξε ότι είναι έτοιμος να ξεκινήσει και τα επίσημα παιχνίδια.

Στο γήπεδο, που θα παίξει στην πρεμιέρα της Football league κόντρα στον Κισσαμικό, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, έχασε πέναλτι με τον Βουό στο 26' (το κέρδισε και το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά μπλόκαρε ο Αθανασίου το χλιαρό σουτ του Ιβοριανού επιθετικού), σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις, που έληξε χωρίς τέρματα (0-0)

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές έδωσαν πνοή στον ΟΦΗ, ο οποίος πήρε κεφάλι στο 48' με ωραίο σούτ του Χαντί, μετά απο ενέργεια του Μιλοσάβλιεφ, αλλά χρειάστηκε ο γκολκήπερ Δάφκος να αποκρούσει και αυτός το πέναλτι του Τσουκάνη στο 77' (το κέρδισε ο Μάνιας απο τον Οστοιτς), για να μπορει ο ΟΦΗ να πάρει τη νίκη στα Χανιά, σε ένα φιλικό που ήταν δυνατό,ανταγωνιστικό και βοήθησε και τις δυο ομάδες, που ετοιμάζονται για την πρεμιέρα της Football league.

Ετσι ο ΟΦΗ, ολοκληρώνει όπως όλα δείχνουν τα φιλικά με νίκη για δεύτερη φορά επί του ΑΟΧανιά, τον οποίο είχε κερδίσει με 1-0 και στο Γεντί Κουλέ.

Διαιτητής: Tσαγκαράκης (Χανίων)

ΑΟΧανιά: Αθανασίου, Ζέρης,Ρούνιτς, Θεολόγου, Νικολόπουλος,Ηρακλής, Τσουκάνης, Σιάννης (52' Αποστολόπουλος),Φουρλάνος, Λύρας (52' Μάνιας), Σταματής.

Στον πάγκο οι:Παπουρτζής, Αποστολόπουλος, Μανιάς, Δαμιανάκης, Βαρούχας, Μαργαρίτης, Μούδιος, Νέρο, Λάλι.

ΟΦΗ: Δάφκος, Αντουκόρ (70' Νάστος), Ράντι (46' Μιλοσάβλιεφ), Μασάδο (70' Βρεττός), Μίκιτς (46' Οστοιτς), Βουό (70' Ογκμποε), Βαλλιάνος, Κοιλιάρας (46' Χαντί), Κομεσίδης (70' Χίσι),Κώτσιος, Μπουρσέλης (46' Μιλοσάβλιεφ).

Στον πάγκο οι: Kασμερίδης, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς,Βρετός, Μάνος, Νάστος, Ογκμποε, Χαντί,Χισι.

Στον πάγκο οι: Kασμερίδης, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς,Βρετός, Μάος, Νάστος, Ογκμποε, Χαντί,Χισι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι ξεκίνησε στα Περβόλια.

12' Η πρώτη φάση του αγώνα απο τον ΑΟΧανιά. Ο Ζέρης σουτάρει απο καλή θέση η μπάλα φεύγει άουτ.

26' Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι με τον Βουό, μετά απο ανατροπή απο τον Θεολόγου.

Το εκτελεί ο Ιβοριανός επιθετικός του ΟΦΗ, αλλά ο Αθανασίου μπλοκάρει την μπάλα. Ο ΟΦΗ χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να μπεί μπροστά στο σκορ.

35' Καλή στιγμή για τον ΑΟΧανιά με ψηλοκρεμαστό σούτ του Λύρα μέσα απο την περιοχή και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

43' Mεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧανιά με τον Σταματή να πλασάρει άουτ απο καλή θέση.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

Με αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ. Μέσα Μάνος, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς, Χαντί.

Εξω οι Ράντι, Μίκιτς, Κοιλιάρας, Μπουρσέλης.

48' Με γκολ ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΦΗ. Ο Μιλοσάβλιεφ για τον Χαντί και αυτός με σούτ ανοίγει το σκόρ (0-1).

50' Καλή στιγμή για τον ΑΟΧ. Κόρνερ ο Λύρας, κεφαλιά ο Ηρακλής, η μπάλα άουτ.

52' Αλλαγές για τον ΑΟΧανιά. Μπήκαν οι Μάνιας και Αποστολόπουλος, στη θέση των Λύρα και Σιάννη.

56' Σούτ του Χαντί απο το υψος της περιοχ μπλόκαρε ο Αθανασίου.

57' Δυνατό σούτ του Σταματή σε κόρνερ ο Δάφκος. Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

70' Nέες αλλαγές από το Νιόπλια. Μέσα οι Βρεττός, Νάστος, Χύσι, Όγκμποε. Εξω οι Αντουκόρ, Μασάδο, Βουό, Κομεσίδης.

Αλλαγές και για τα Χανιά. Εξω οι Σταματής και Ηρακλής. Μέσα οι Δαμιανάκης και Βαρούχας.

77' Κερδίζει πέναλτι ο ΑΟΧανιά με τον Μάνιας απο τον Οστοιτς. Το εκτέλεσε ο Τσουκάνης, το έπιασε ο Δάφκος!