20 Σεπτεμβρίου 2017

Σαρωτική ήταν η Μπαρτσελόνα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής καθώς επικράτησε 6-1 της Εϊμπάρ στο Καμπ Νόου.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζει, δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Εϊμπάρ καθώς τη φιλοδώρησε με πέντε γκολ, με τον Μέσι σε ακόμα ένα ματς να κάνει πράγματα και θαύματα πετυχαίνοντας τέσσερα

Το σκορ άνοιξε 20ο λεπτό ο Αργεντινός σούπερ σταρ με πέναλτι ενώ στο 38ο λεπτό ο Παουλίνιο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0. Στην επανάληψη ο Ντένις Σουάρεθ σκόραρε στο 53ο λεπτό το 3-0 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ένριχ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Στο 59ο λεπτό ο Μέσι σκόραρε το δεύτερο τέρμα του για το 4-1 ενώ το 5-1 διαμόρφωσε ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα στο 62ο λεπτό. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Μέσσι στο 87ο λεπτό του αγώνα.